Eğitsel dijital oyunların akademik başarıya etkisi:2015-2025 yılları arasında yapılan çalışmaların meta-analizi
The effect of educational digital games on academic achievement: Meta-analysis of studies conductes between 2015-2025 (m.s. thesis)
  1. Tez No: 1007399
  2. Yazar: DUYGU HÜRİYET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN DEMİREL UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2015-2025 yılları arasında gerçekleştirilmiş olan eğitsel dijital oyunların akademik başarıya etkisini inceleyen deneysel araştırmaların meta-analiz yolu ile analiz edilerek eğitsel dijital oyunların akademik başarı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda ERIC, SCOPUS, WOS ve YÖK Tez veri tabanları“dijital oyun”,“eğitsel dijital oyun”,“akademik başarı”,“educational digital game”,“digital game”,“ academic success”anahtar kelimeleri ile taranarak 135 adet bilimsel çalışmaya ulaşılmıştır. Dahil edilme ölçütleri uygun olduğu değerlendirilen 48 araştırmadan elde edilen veriler Compreshensive Meta-Analysis (CMA) yazılımı ile analiz edilmiştir. Yayın yanlılığı analizlerinde, Fail-Safe N değeri 4.151 olarak hesaplanmış ve Begg ve Mazumdar korelasyon testi (τ = 0,17229, p <.05) küçük çalışma etkileri ve olası yayın yanlılığına işaret etmiştir; bununla birlikte Duval ve Tweedie'nin Trim and Fill yöntemi uygulanmış ve yapılan analizler yayın yanlılığına dair herhangi bir bulguya rastlanılmamıştır. Etki büyüklüğü hesaplamalarında Hedgen's g sayısı kullanılmıştır. Analiz sonucunda, eğitsel dijital oyunların akademik başarı üzerindeki etki büyüklüğünün 0,766 (Z = 7,799, p <.05) olduğunu göstermiştir; bu değer, pozitif yönde büyük etki düzeyinde bir etkiye işaret etmektedir. Heterojenlik ve moderatör analizleri sonucunda, yıl, sınıf düzeyi, disiplin, araştırma yöntemi ve örneklem büyüklüğüne göre etki büyüklükleri arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bulgular, eğitsel dijital oyunların özellikle ortaokul düzeyinde, Fen Bilimleri disiplininde yoğun olarak kullanıldığını; çalışmaların çoğunlukla nicel ve deneysel desenle yürütüldüğünü, örneklem büyüklüklerinin ise genellikle 100'ün altında olan bilimsel çalışmaların yürütüldüğü tespit edilmiştir. Bu bağlamda, eğitsel dijital oyunlar öğretim süreçlerinde etkili bir araç olarak değerlendirilebilir; ancak farklı disiplin ve eğitim kademelerinde, daha büyük örneklem gruplarıyla ve çeşitli yöntemlerle yürütülecek araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of educational digital games on academic achievement through a meta-analysis of experimental research conducted between 2015 and 2025. In this context, the ERIC, SCOPUS, WOS, and YÖK Thesis databases were searched using the keywords“digital game,”“educational digital game,”“academic success,”“educational digital game,”“digital game,”and“academic success,”resulting in 135 studies. Data from 48 studies that met the inclusion criteria were analyzed using Comprehensive Meta-Analysis (CMA) software. Publication bias analyses indicated a Fail-Safe N of 4,151, and the Begg and Mazumdar correlation test (τ = 0.17229, p <.05) suggested small-study effects and potential publication bias; however, Duval and Tweedie's Trim and Fill method revealed no evidence of publication bias. Effect sizes were calculated using Hedges' g. The meta-analysis results showed that the effect size of educational digital games on academic achievement was 0.766 (Z = 7.799, p <.05), indicating a large positive effect. Heterogeneity and moderator analyses revealed no significant differences in effect sizes based on year, grade level, subject, research method, or sample size. The findings indicate that educational digital games are most frequently used at the middle school level and in the Science discipline, with most studies employing quantitative experimental designs and sample sizes generally below 100. In conclusion, educational digital games can be considered an effective tool in teaching processes; however, further research with larger samples and diverse methodologies across different disciplines and educational levels is recommended.