Doğa günlüğü destekli çevre eğitiminin öğretmen adaylarının biyofili ve biyoçeşitlilik farkındalık düzeylerine etkisi
The effect of nature journal–supported environmental education on pre-service teachers' levels of biophilia and biodiversity awareness
  1. Tez No: 1007445
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı özgün olarak tasarlanan doğa günlükleri ile desteklenmiş çevre eğitiminin öğretmen adaylarının biyofili ve biyoçeşitlilik farkındalık düzeylerine etkisini araştırmaktır. Araştırma nicel araştırma desenlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara İlinde bulunan bir devlet üniversitesindeki 41 öğretmen adayı oluşturmuştur. Çalışma grubu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sefalı ve Özay Köse (2022) tarafından geliştirilmiş olan Biyofili Ölçeği ile Saraç Öztaş (2019) tarafından geliştirilen Biyoçeşitliliğe ve Biyokaçakçılığa Yönelik Farkındalık Ölçeği'nin Biyoçeşitliliğe Yönelik Farkındalık boyutu kullanılmıştır. Araştırma süresince, altı hafta boyunca, deney grubunda çevre eğitimi dersleri doğa günlüğü ile desteklenerek işlenmiştir. Kontrol grubunda ise öğretmen adaylarına çevre eğitimi verilirken doğa günlüklerinden yararlanılmamıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunda yer alan öğretmen adaylarının biyoçeşitlilik farkındalık ölçeği ve biyofili ölçeği ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Uygulama sonrası yapılan bağımsız gruplar ttesti sonuçlarına göre deney ve kontrol grubunun son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları doğrultusunda doğa günlüğü destekli çevre eğitiminin öğretmen adaylarının doğayla kurdukları bağı güçlendirdiği, biyoçeşitlilik ve biyofiliye ilişkin farkındalıklarını artırmaya katkı sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the effect of environmental education supported by originally designed nature journals on pre-service teachers' biophilia and biodiversity awareness. It was conducted using a pretest-posttest control group quasi-experimental design with 41 preservice teachers enrolled at a public university in Ankara, Türkiye, selected through convenience sampling. As data collection instruments, the Biophilia Scale developed by Sefalı and Özay Köse (2022) and the Biodiversity Awareness dimension of the Awareness Scale for Biodiversity and Biopiracy developed by Saraç Öztaş (2019) were used. During the study, environmental education lessons in the experimental group were supported with nature journals for six weeks. In the control group, environmental education was provided without the use of nature journals. The findings revealed no significant difference between the pretest scores of the experimental and control groups on either the biodiversity awareness scale or the biophilia scale. According to the independent samples t-test results obtained after the intervention, a statistically significant difference was found between the posttest mean scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. The findings indicate that environmental education supported by nature journals strengthened pre-service teachers' connection with nature and increased their awareness of biodiversity and biophilia.