Endülüs'te kıraat ilmi ve Ibnü't-Tahhân
The science of qira'at in Andalusia and Ibn Al-Tahhan
- Tez No: 1007468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kıraat ilminin İslâm ilimleri içerisindeki konumunu ve tarihsel gelişimini genel çerçevesiyle ele aldıktan sonra, Endülüs coğrafyasında teşekkül eden kıraat geleneğini ve bu gelenek içerisinde önemli bir yere sahip olan İbnü't-Tahhân (ö. 560/1165)'ın ilmî katkılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, kıraat ilminin tanımı, kapsamı ve İslâm dünyasındaki gelişim süreci klasik kaynaklar ışığında değerlendirilmiş; kıraat ilminin sadece okuma farklılıklarını tespit eden bir disiplin olmadığı, aynı zamanda belirli usûl ilkelerine dayanan, rivayet ve uygulama bütünlüğü bulunan bir ilim dalı olduğu ortaya konulmuştur. Bu çerçevede kıraat ilminin tarihsel seyri, temel kavramları ve metodolojik yapısı ele alınarak çalışmanın teorik zemini oluşturulmuştur. İkinci bölümde ise kıraat ilminin Endülüs'teki gelişimi ele alınmış; Endülüs'ün ilmî ve kültürel yapısı içerisinde kıraat ilminin nasıl bir zemin bulduğu incelenmiştir. Endülüs'te kıraat faaliyetlerinin İslâm dünyasıyla kurduğu ilmî irtibatlar, bölgesel uygulamalar ve öğretim pratikleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu tarihî arka plan üzerinde, Endülüs kıraat geleneğinin önde gelen isimlerinden biri olan İbnü't-Tahhân'ın hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserleri detaylı biçimde analiz edilmiştir. Tezde, İbnü't-Tahhân'ın kıraat, vakf ve ibtidâ, mahreç ve sıfatlar gibi alanlarda ortaya koyduğu yaklaşımların, Endülüs kıraat geleneğinin sistemleşmesine önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Onun kıraat meselelerini usûlî bir bütünlük içerisinde ele alması ve öğretim sürecinde uygulamaya dayalı bir yaklaşım benimsemesi, ilmî mirasının temel özellikleri arasında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the position of the science of qiraʾat within the Islamic sciences and its historical development in a general framework, and subsequently to analyze the qiraʾat tradition that emerged in al-Andalus, with particular focus on the scholarly contributions of Ibn al-Tahhan, who occupies an important place within this tradition. In the first chapter, the definition, scope, and development of the science of qiraʾat in the Islamic world are examined in light of classical sources. It is demonstrated that the science of qirāʾāt is not merely concerned with identifying variant Qurʾanic readings, but rather represents a discipline grounded in established methodological principles that encompass both transmission and practical application. In this context, the historical development, fundamental concepts, and methodological structure of the science of qiraʾat are addressed, thereby establishing the theoretical framework of the study. The second chapter focuses on the development of the science of qiraʾat in al-Andalus and examines the intellectual and cultural context in which it took shape. The qiraʾat activities in al-Andalus are evaluated with reference to their scholarly connections with the eastern Islamic world, regional practices, and instructional methods. Against this historical background, the life, scholarly personality, and works of Ibn al-Tahhan, one of the prominent figures of the Andalusian qiraʾat tradition, are analyzed. This study aims to clarify Ibn al-Tahhan's position within the Andalusian qiraʾat tradition and to contribute to a more nuanced understanding of the regional dynamics underlying the development of the science of qirāʾāt.