Psoriasis vulgariste biyolojik ajan alan hastaların tedavi öncesi ve sonrası karaciğer sonoelastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of liver sonoelastography before and after treatment inpatients with psoriasis vulgaris receiving biologic agents
- Tez No: 1007527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ AYKUT TEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Psoriasis, primer olarak deri tutulumuyla seyreden; sistemik inflamasyon zemininde ise çoklu komorbiditelerle ilişkili olabilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Ortaşiddetli/şiddetli olgularda kullanılan biyolojik ajanlar, hedef sitokin inhibisyonu sayesinde etkili bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Bu ajanların komorbidite alanlarına etkileri giderek artan ilgiyle araştırılırken, psoriasisli hastalarda karaciğer tutulumu ve fibrozis riski klinik açıdan önemli bir izlem alanı olarak öne çıkmaktadır. Buna rağmen biyolojik tedavi öncesi ve sonrası dönemde karaciğer sertliği değişimini non-invaziv bir yöntem olan sonoelastografi ile değerlendiren çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, biyolojik ajan kullanan psoriasis vulgaris hastalarında 0. ve 6. ayda yapılan 2D-Shear-wave (SWE) elastografi ölçümlerini karşılaştırarak karaciğer sertliği parametrelerindeki değişimi değerlendirmek ve bu değişimin klinik pratikte yaygın kullanılan biyokimyasal fibrozis skoru FIB-4 ile ilişkisini incelemektir. Elde edilecek bulguların, psoriasis hastalarında karaciğer ile ilişkili komorbiditelerin yönetimi, tedavi ve klinik karar süreçlerine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease primarily affecting the skin; on the background of systemic inflammation, it may also be associated with multiple comorbidities. In moderate-to-severe cases, biologic agents are an effective treatment option through targeted cytokine inhibition. While the effects of these agents on comorbidity domains are being investigated with increasing interest, liver involvement and fibrosis risk in patients with psoriasis have emerged as an important area for clinical follow-up. Nevertheless, studies evaluating changes in liver stiffness before and after biologic therapy using a non-invasive method such as sonoelastography are limited. The aim of this study was to evaluate changes in liver stiffness parameters by comparing 2D shear-wave elastography (SWE) measurements performed at baseline (month 0) and month 6 in patients with psoriasis vulgaris receiving biologic agents, and to examine the relationship of this change with the widely used biochemical fibrosis score, FIB-4, in clinical practice. The findings are expected to contribute to the management of liver-related comorbidities, treatment planning, and clinical decision-making in patients with psoriasis.