Obez bireylerde bozulmuş yeme davranışlarının yordayıcıları
Predictors of disordered eating behaviors in obese individuals
- Tez No: 1007578
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yas yaşamış obez bireylerde bozulmuş yeme davranışlarının yordayıcılarını ortaya koymaktır. Araştırma 18-50 yaş aralığında, beden kitle indeksi değeri 30 ve üstü olan yas yaşamış obez bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılara kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen çalışmada veriler kişisel veri formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Yeme Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği Kısa Formu EDE-Q 13, Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S) ve Temel Yas Unsurları Ölçeği ile toplanmıştır. Katılımcıların bozulmuş yeme davranışlarının cinsiyet, medeni durum ve mutlu hissetme durumu değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve düzeyini belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların yalnızlık düzeyleri, bağlanma stilleri ve yas unsurlarının bozulmuş yeme davranışlarını ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların bozulmuş yeme davranışlarında cinsiyet, mutluluk düzeyi açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Buna karşılık medeni duruma göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Korelasyon analizi sonucunda bağımlı değişken olan bozulmuş yeme davranışları ile sosyal yalnızlık, kaygılı/kararsız bağlanma, imge ve düşünceler, akut ayrılık ve keder arasında pozitif yönde düşük düzeyde, duygusal yalnızlık ile pozitif yönde orta düzey, güvenli bağlanma ile negatif yönde düşük düzeyde istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmuştur. Çoklu regresyon analizleri sonuçlarına göre yalnızlık, bağlanma stilleri ve yas unsurlarının bozulmuş yeme davranışlarını anlamlı biçimde yordadığı görülmüştür. Araştırmanın bulguları alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the predictive grief, loneliness, and attachment styles on disordered eating behaviors among obese individuals. The research sample consists of bereaved individuals with obesity, aged between 18 and 50, with a Body Mass Index (BMI) of 30 or above. Participants were reached through convenience sampling. The study employed a relational screening model, and data were collected using a personal information form, the Eating Disorder Examination Questionnaire Short Form (EDE-Q 13), the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S), and the Core Bereavement Elements Scale. Independent samples t-tests were conducted to examine whether disordered eating behaviors differed significantly according to gender, marital status, and perceived happiness. Pearson correlation analysis was performed to determine the direction and magnitude of the relationships among the variables. In addition, multiple regression analysis was conducted to determine the extent to which loneliness, attachment styles, and grief components predicted disordered eating behaviors. The results indicated significant differences in disordered eating behaviors with respect to gender and perceived happiness, whereas no significant difference was found in terms of marital status. Correlation analysis revealed that the dependent variable, disordered eating behaviors, was positively and weakly associated with social loneliness, anxious/ambivalent attachment, images and thoughts, acute separation, and grief; positively and moderately associated with emotional loneliness; and negatively and weakly associated with secure attachment. The results of the multiple regression analyses further demonstrated that loneliness, attachment styles, and grief components significantly predicted disordered eating behaviors. The findings were discussed in light of the relevant literature, and several recommendations were presented.