Toplu beslenme sektöründe obezite: Çalışma ortamı ve beslenme davranışlarının etkisi
Obesity in the mass catering sector: the impact of the influence of workplace environment and nutritional behaviors
  1. Tez No: 959116
  2. Yazar: MİNE NİHAN YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, toplu beslenme sektöründe görev yapan bireylerin çalışma koşulları, yeme davranışları ve iş stresi düzeylerinin, obezite üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, Ocak–Mart 2024 tarihleri arasında Ankara ilinde faaliyet gösteren bir toplu beslenme firmasında çalışan 175 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcıların demografik bilgilerini, çalışma koşullarını ve antropometrik ölçümleri içeren Veri Toplama Formu, iş stresi düzeyleri Örgütsel Stres Ölçeği, yeme davranışları ise Üç Faktörlü Beslenme Anketi (TFEQ-18) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların antropometrik ölçümleri alınarak beden kütle indeksi (BKİ), bel çevresi ve bel/kalça oranı hesaplanmıştır. Çalışma bulgularına göre, düşük gelir düzeyine sahip bireylerin hem hafif kilolu hem de obez olma durumlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Gündüz vardiyasında çalışan bireylerin obeziteye yakalanma riskinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Duygusal yeme davranışı ise hem yüksek BKİ düzeyi hem de yüksek bel çevresi ile anlamlı biçimde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca bel çevresi ve bel/kalça oranı yüksekliği düşük eğitim seviyesi ile ilişkilendirilmiştir. Bulgular sosyoekonomik eşitsizlikler, vardiyalı çalışma düzeni ve bozulmuş yeme davranışları gibi faktörlerin, toplu beslenme sektöründe çalışan bireylerde obezite gelişiminde çok boyutlu ve etkileşimli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu sektörde görev yapan çalışanlara yönelik beslenme ve yaşam tarzı müdahalelerinin planlanması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve psikososyal destek uygulamalarının yaygınlaştırılması, obeziteyle mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to evaluate the relationship between occupational conditions, eating behaviors, and organizational stress levels and obesity among individuals employed in the mass catering sector. The research was conducted between January and March 2024 with 175 participants working in a mass catering company operating in Ankara, Türkiye. Organizational stress levels of the participants were assessed using the Organizational Stress Scale, while eating behaviors were evaluated through the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-18). In addition, anthropometric measurements were taken, and participants' body mass index (BMI), waist circumference, and waist-to-hip ratio were calculated. According to the study findings, individuals with lower income levels were significantly more likely to be overweight or obese. Those working in daytime shifts had a lower odds of being obese compared to those working night shifts. Emotional eating behavior was found to be significantly associated with both higher BMI and waist circumference. Moreover, higher waist circumference and waist-to-hip ratio were linked to lower levels of education. These findings indicate that socioeconomic inequalities, shift work patterns, and disrupted eating behaviors play a multifaceted and interactive role in the development of obesity among workers in the mass catering sector. Therefore, implementing nutrition and lifestyle interventions, improving working conditions, and expanding psychosocial support mechanisms for employees in this sector can be considered important steps in combating obesity.