Artemisia annua ve Allium tuncelianum preparatlarının in vitro antiviral etkinliklerinin incelenmesi
In vitro antiviral evaluation of Artemisia annua and Allium tuncelianum preparations
- Tez No: 1007581
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında geleneksel olarak birçok ülkede kullanılan Artemisia annua L. ve Türkiye'ye özgü endemik A. tuncelianum (Kollmann) Özhatay, B.Mathew & Siraneci droglarından hazırlanan tentürlerin in vitro antiviral etkinlikleri incelenmiştir. Daha sonrasında preparatların kombinasyon potansiyelleri Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM) ile incelenmiştir. RSM ana etki katsayılarına göre A. tuncelianum nöraminidaz enzimi (NA) üzerinde +9,64 (A. annua: +6,25) ve transmembran serin proteaz 2 (TMPRSS2) üzerinde +10,98 (A. annua: +5,81) düzeyinde katsayıya sahipken; anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2) inhibisyonunda her iki preparat benzer düzeyde (+7,51 ve +6,75) yüksek etkinlik göstermiştir. RSM hesaplamalarında öngörülen maksimum inhibisyon değerleri ise NA için %89; ACE2 için %82,5 ve TMPRSS2 için %79,1 olarak hesaplanmıştır. RSM analizleri özellikle ACE2 ve NA inhibisyonunda belirgin antagonistik etki göstermiştir. Ağ farmakolojisi verilerinin çalışılması, bu durumun her iki drog bileşenlerinin ortak moleküler hedefler üzerinde yarışmalı etkileşimlerinden kaynaklanabileceğini işaret etmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması A. tuncelianum'un antiviral potansiyelini literatürde ilk kez enzimatik düzeyde göstermiştir. Ancak, ilgili kombinasyonlardaki antagonizma, Allium ve Artemisia preparatların ayrı kullanımlarının değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the in vitro antiviral activities of the traditionally used Allium tuncelianum (Kollmann) Özhatay, an endemic species to Türkiye, and Artemisia annua L. tincture preparations were evaluated. The combination of the preparations were investigated using Response Surface Methodology (RSM). According to RSM main effect coefficients, A. tuncelianum showed coefficients of +9.64 on the Neuraminidase enzyme (NA) (A. annua: +6.25) and +10.98 on Transmembrane serine protease 2 (TMPRSS2) (A. annua: +5.81), whereas both preparations demonstrated similarly high efficacy in Angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2) inhibition (+7.51 and +6.75). The predicted maximum inhibition resulting from RSM was calculated as 89 % for NA; 82,5% for ACE2, and 79,1% for TMPRSS2, respectively. RSM analyses revealed distinct antagonistic interactions, particularly in ACE2 and NA inhibitions. Network pharmacology data analyses suggest that this phenomenon may result from the competitive interaction of components from both herbal drugs on common molecular targets. In conclusion, this study demonstrates, for the first time, the enzymatic antiviral activity of A. tuncelianum. However, the antagonism observed in the combinations indicates that the Allium and Artemisia preparations should be individually used.