İki dilliliğin gelişimsel dil bozukluğu üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of bilingualism pn developmental language disorder
  1. Tez No: 1007606
  2. Yazar: BERÇEM ÜRGEN DENLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Şırnak il merkezinde yaşayan 48–72 ay aralığındaki tek dilli Türkçe konuşan çocuklar ile Türkçe–Kürtçe iki dilli çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerini karşılaştırmaktır. Araştırma, iki dilliliğin gelişimsel dil bozukluğunun test performansı üzerinden görünümü üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığını incelemek için nedensel karşılaştırmalı desenle yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, demografik ve gelişimsel açıdan dengelenmiş 72 çocuk (36 tek dilli, 36 iki dilli; her grupta kız–erkek dağılımı eşit) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak TEDİL testinin Türkçe uyarlaması kullanılmış ve değerlendirmeler bire bir oturumlarda gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, alıcı dil becerilerinin iki grupta benzer düzeyde olduğu; ifade edici dil standart puanlarında ise iki dilli çocuklarda tek dilli akranlara kıyasla daha düşük bir performans eğilimi bulunduğu saptanmıştır. Bununla birlikte hem tek dilli hem de iki dilli gruplarda kronolojik yaş ile test yaşı eşdeğerleri arasında güçlü ve pozitif ilişkiler ortaya çıkmış; alıcı ve ifade edici test yaşlarının birbiriyle yüksek düzeyde paralellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, iki dilli çocuklarda ifade edici dil test performansında görülen göreli düşüşün bir gelişimsel bozukluğa değil, değerlendirmenin yalnızca Türkçe üzerinden yapılmasından kaynaklanan doğal bir performans çeşitliliğine bağlı olabileceğini göstermektedir. Tezden elde edilen sonuçlar; klinik değerlendirmede iki dilliliğin bozukluk sebebi olarak yorumlanmaması, çocuğun tüm dil repertuvarının gelişimsel bağlam içinde ele alınması ve ailelere dil girdisini kısıtlamayan, dengeleyici bir yaklaşım sunulması gerektiğini işaret etmektedir. Ayrıca, Türkiye'de Türkçe–Kürtçe iki dilli çocukları tek bir standardize test üzerinden karşılaştıran nicel çalışma sayısının sınırlı olması nedeniyle, gelecekte iki dile de duyarlı değerlendirme araçlarının uyarlanması veya geliştirilmesi önemli bir ihtiyaç alanı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare receptive and expressive language performance patterns of Turkish monolingual and Turkish–Kurdish bilingual children aged 48–72 months living in Şırnak. The study was conducted with a causal-comparative (ex post facto) design using the Turkish-standardized version of the TEDİL test, administered individually to 72 children (36 monolingual, 36 bilingual; balanced by sex). Findings indicate similar receptive language levels across groups, while bilingual children show relatively lower expressive raw scores, interpreted as natural performance variation in single-language assessment rather than a developmental disorder. Strong positive correlations were found between chronological age and test-age equivalents in both groups, and high parallelism was observed between receptive and expressive test-age scores. Results highlight that bilingualism should not be considered the cause of language disorder, emphasize holistic interpretation of dual language repertoires, and point to the need for more bilingual-sensitive standardized assessment tools in future research.