Çok ilaca dirençli Acinetobacter baumannii bakteriyemisi olan hastalarda sulbaktam içeren kombine antibiyotik tedavisinin etkinliğinin diğer tedavi seçenekleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 1007620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Acinetobacter baumannii Dünya Sağlık Örgütü'nün antimikrobiyal direnç raporunda“kritik öncelikli”bakteriler arasında yer almaktadır. Bu etkenin neden olduğu bakteriyemi, sınırlı tedavi seçenekleri ve yüksek mortalite oranı nedeniyle klinik açıdan önem taşımaktadır. Güncel rehberler tedavide sulbaktam bazlı kombinasyonları önermektedir. Bu çalışmada, A. baumannii bakteriyemisi olgularında sulbaktam kombinasyonu içeren tedavi rejimlerinin, diğer uygun tedavilerle etkinlik, mortalite ve yan etki açısından karşılaştırılması; ayrıca 30 günlük mortaliteyle ilişkili risk faktörleri ve öngörücülerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde 01.09.2021–31.12.2024 tarihleri arasında retrospektif ve kesitsel bir çalışma yürütüldü. Veriler elektronik tıbbi kayıtlarından elde edildi. Kan kültüründe Acinetobacter spp. üreyen 18 yaş ve üzerindeki 151 olgudan kriterleri karşılayan 102'si çalışmaya dahil edildi. Hastalar, sulbaktam kombinasyonu içeren rejimi alanlar (Grup 1, n=36) ve uygun diğer kombinasyon tedavileri alanlar (Grup 2, n=66) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tedavi grupları; demografik, klinik, mikrobiyolojik ve laboratuvar veriler ile mortalite ve yan etkiler açısından karşılaştırıldı. Normal dağılım Kolmogorov–Smirnov testi ile değerlendirildi; sayısal değişkenler için bağımsız örneklem t-testi veya Mann–Whitney U testi, kategorik değişkenler için Ki-kare veya Fisher testi kullanıldı. Mortaliteyle ilişkili bağımsız risk faktörleri lojistik regresyon analiziyle, risk faktörlerinin sağkalım üzerine etkisi Kaplan–Meier sağkalım analizi ve log-rank testiyle incelendi. C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) düzeylerinin 30 günlük mortaliteyi öngörmedeki performansı ROC (Receiver Operating Characteristic) analiziyle değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Toplam 102 erişkin hasta değerlendirildi. Yaş ortalaması Grup 1'de 69,7 ± 16,0, Grup 2'de 68,7 ± 20,3 olup yaş ve cinsiyet dağılımları benzerdi. Cerrahi öykü Grup 1'de daha sık iken, son 6 ayda antibiyotik kullanımı ve COVID-19 pnömonisi Grup 2'de daha yüksekti. Olguların çoğu sekonder bakteriyemi olup en sık odaklar sırasıyla pnömoni ve kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu idi. Karbapenem direnci %97 olguda saptandı. Tüm popülasyonda 30 günlük mortalite %56,9 olup tedavi grupları arasında 7, 14, 30 ve 90 günlük mortalite oranları benzerdi. Tedaviye bağlı sık yan etki akut böbrek yetmezliği (ABY) olup gruplar arasında farklılık göstermedi. Tedavinin 3. gününde CRP ve PCT düzeyleri gruplar arasında benzerdi. 30 günlük mortalite baz alınarak hastalar değerlendirildiğinde ise CRP ve PCT yüksekliği ölenlerde anlamlı saptandı. Charlson Komorbidite İndeksi, COVID-19 pnömonisi ve 3. gün vazopresör gereksinimi 30 günlük mortalite için bağımsız risk faktörleri olarak bulundu; A. baumannii üreme öyküsü ise koruyucu etki gösterdi. Kaplan–Meier analizinde diabetes mellitus ve ABY sağkalımı olumsuz etkiledi. 30 günlük mortaliteyi öngörmede, tedavi başlangıcında CRP >211 mg/L için özgüllük %86,4 ve pozitif prediktif değer (PPV) %83,4; tedavinin 3. gününde CRP >196,5 mg/L için özgüllük %88,6 ve PPV %85,3; PCT >5,12 µg/L için ise özgüllük %88,4 ve PPV %83,8 olarak saptandı. Sonuç: A.baumannii bakteriyemisinde sulbaktam bazlı kombinasyon tedavilerinin, diğer uygun kombinasyon rejimleriyle mortalite, yan etki ve etkinlik açısından benzer sonuçlar verdiği görülmüştür. CRP ve PCT düzeylerinin, belirlenen eşik değerler aracılığıyla mortaliteyi öngörmede klinik karar süreçlerini destekleyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acinetobacter baumannii is classified by the World Health Organization (WHO) as a“critical priority”pathogen in the global antimicrobial resistance report. Bacteremia caused by this organism represents a major clinical concern due to its limited therapeutic options and high mortality rates. Current international guidelines recommend sulbactam-based combination regimens for the treatment of A. baumannii infections. This study aimed to compare the efficacy, mortality, and adverse effect profiles of sulbactam-containing treatment regimens with other appropriate therapeutic options in patients with A. baumannii bacteremia, and to identify predictors and risk factors associated with 30-day mortality. Materials and Methods: A retrospective and cross-sectional study was conducted in the Intensive Care Unit of Giresun Training and Research Hospital between September 1, 2021, and December 31, 2024. Data were obtained from electronic medical records. Among 151 adult patients (≥18 years) with Acinetobacter spp. growth in blood cultures, 102 cases meeting the inclusion criteria were enrolled in the study. Patients were divided into two groups: those who received sulbactam-containing combination regimens (Group 1, n=36) and those who received other appropriate combination therapies (Group 2, n=66). The treatment groups were compared in terms of demographic, clinical, microbiological, and laboratory findings, as well as mortality and adverse effects. Normality was assessed using the Kolmogorov–Smirnov test. For numerical variables, the independent samples t-test or Mann–Whitney U test was applied, while the Chi-square or Fisher's exact test was used for categorical variables. Independent risk factors associated with mortality were analyzed by logistic regression analysis, and the effects of risk factors on survival were evaluated using Kaplan–Meier survival analysis and the log-rank test. The predictive performance of C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) levels for 30-day mortality was assessed using receiver operating characteristic (ROC) analysis. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 102 adult patients were evaluated. The mean age was 69.7 ± 16.0 years in Group 1 and 68.7 ± 20.3 years in Group 2, with comparable age and sex distributions between the groups. A history of surgery was more frequent in Group 1, whereas prior antibiotic use within the last six months and COVID-19 pneumonia were more common in Group 2. The majority of cases represented secondary bacteremia, with the most common infection sources being pneumonia and catheter-related bloodstream infection, respectively. Carbapenem resistance was detected in 97% of isolates. The overall 30-day mortality rate was 56.9%, and mortality rates at days 7, 14, 30, and 90 were similar between treatment groups. The most frequent treatment related adverse effect was acute kidney injury (AKI), which did not differ significantly between groups. CRP and PCT levels on day 3 of therapy were comparable between the two groups. When patients were evaluated based on 30-day mortality, CRP and PCT levels were significantly higher in non-survivors. The Charlson Comorbidity Index, COVID-19 pneumonia, and vasopressor requirement on day 3 were identified as independent risk factors for 30-day mortality, whereas a prior history of A. baumannii growth was found to have a protective effect. In Kaplan–Meier survival analysis, diabetes mellitus and acute kidney injury were associated with reduced survival. Regarding the predictive performance for 30-day mortality, baseline CRP > 211 mg/L showed a specificity of 86.4% and a positive predictive value (PPV) of 83.4%; on day 3, CRP > 196.5 mg/L demonstrated a specificity of 88.6% and a PPV of 85.3%; and PCT > 5.12 µg/L showed a specificity of 88.4% and a PPV of 83.8%. Conclusion: In A. baumannii bacteremia, sulbactam-based combination therapies were found to yield similar outcomes to other appropriate combination regimens in terms of mortality, adverse effects, and efficacy. CRP and PCT levels were shown to support clinical decision-making in predicting mortality through the identified threshold values.