TİCAGRELOR İLE KORONER BYPASS CERRAHİSİNE ALINANHASTALARDA SİSTEMİK İNFLAMATUAR İNDEKSLERİNKLİNİK SONUÇLARLA İLİŞKİSİ
TİCAGRELOR İLE KORONER BYPASS CERRAHİSİNE ALINANHASTALARDA SİSTEMİK İNFLAMATUAR İNDEKSLERİNKLİNİK SONUÇLARLA İLİŞKİSİ
- Tez No: 1007680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, koroner arter bypass greftleme (CABG) ameliyatı planlanan ve ticagrelor tedavisi alan hastalarda, ilacın kesilme süresinin ve preoperatif inflamatuvar indekslerin (NLR, PLR, SII) postoperatif kanama ve erken dönem klinik sonuçlar üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Aralık 2023 ile Kasım 2025 tarihleri arasında Etlik Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde ticagrelor tedavisi altındayken median sternotomi ile CABG uygulanan 103 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar ticagrelor kesilme süresine göre <3 gün (n=22) ve ≥3 gün (n=81) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit/lenfosit oranı (PLR) ve sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) değerleri ile postoperatif drenaj miktarı ve komplikasyonlar arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular: Ticagrelorun <3 gün önce kesildiği grupta, ilk 24 saatlik medyan drenaj miktarı (650 ± 212 ml), ≥3 gün kesilen gruba (400 ± 154 ml) göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p<0.001). İlk 24 saatte ≥1000 ml majör kanama gelişme oranı <3 gün grubunda %27,3 iken, ≥3 gün grubunda %6,2 olarak bulunmuştur (p=0.006). Majör kanama gelişen hastalarda preoperatif NLR (4,12 vs 2,47; p=0.011), PLR (212,73 vs 138,64; p=0.018) ve SII (1684,37 vs 742,58; p=0.004) değerleri anlamlı düzeyde daha yüksek izlenmiştir. Çok değişkenli analizde, ticagrelorun <3 gün kesilmesi majör kanama için en güçlü bağımsız risk faktörü olarak belirlenmiştir (OR: 4,48; p=0.005). Sonuç: CABG öncesi ticagrelorun 3 günden kısa sürede kesilmesi postoperatif majör kanama ve revizyon riskini anlamlı ölçüde artırmaktadır. Ayrıca yüksek preoperatif inflamatuvar indeksler, artmış kanama eğilimi ile ilişkilidir. Bu parametrelerin birlikte değerlendirilmesi, perioperatif risk yönetiminin bireyselleştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the impact of ticagrelor discontinuation timing and preoperative inflammatory indices (NLR, PLR, SII) on postoperative bleeding and early clinical outcomes in patients undergoing coronary artery bypass grafting (CABG). Materials and Methods: We retrospectively analyzed 103 patients who underwent CABG via median sternotomy while on ticagrelor therapy at Etlik City Hospital, Department of Cardiovascular Surgery, between December 2023 and November 2025. Patients were divided into two groups based on the discontinuation period: <3 days (n=22) and ≥3 days (n=81). The correlation between neutrophil-to- lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), systemic immune- inflammation index (SII), and postoperative drainage/complications was assessed. Results: Median drainage in the first 24 hours was significantly higher in the <3 days group (650 ± 212 ml) compared to the ≥3 days group (400 ± 154 ml) (p<0.001). The incidence of major bleeding (≥1000 ml) was 27.3% in the <3 days group and 6.2% in the ≥3 days group (p=0.006). Patients with major bleeding exhibited significantly higher preoperative NLR (4.12 vs. 2.47; p=0.011), PLR (212.73 vs. 138.64; p=0.018), and SII (1684.37 vs. 742.58; p=0.004) levels. Multivariate analysis identified ticagrelor discontinuation <3 days as the strongest independent predictor for major bleeding (OR: 4.48; p=0.005). Conclusion: Discontinuing ticagrelor less than 3 days before CABG significantly increases the risk of postoperative major bleeding and surgical revision. Furthermore, elevated preoperative inflammatory indices are associated with an increased bleeding tendency. Combined assessment of these parameters may facilitate individualized perioperative risk management.