Profilaktik intravitreal melatonin ve bevacizumab enjeksiyonunun radyoterapiye bağlı oküler yan etkiler üzerindeki etkisi
Prophylactic effect of intravitreal melatonin and bevacizumab injection on radiotherapy-induced ocular complications
- Tez No: 1007701
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Göz Hastalıkları, Radiation Oncology, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, intravitreal melatonin ve bevacizumab enjeksiyonlarının radyoterapi (RT) ile ilişkili oküler komplikasyonlar üzerindeki profilaktik etkilerini incelemektir. Bu amaçla 12 adet erkek Yeni Zelanda beyaz tavşanının bilateral göz kürelerine yönelik 30 Gy RT uygulanmış, RT sonrası 6 tavşanın sol gözüne intravitreal melatonin (100 mcg/kg), diğer 6 tavşanın sol gözüne ise intravitreal bevacizumab (1,25 mg/mL) enjeksiyonu yapılmıştır. Sağ gözler ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Altı hafta izlemin ardından tüm tavşanlara bilateral enükleasyon uygulanmıştır. Aspire edilen vitröz sıvılardaki ortalama oksidatif stres indeksi değerleri kontrol, bevacizumab ve melatonin grupları için sırasıyla 22,3, 18,3 ve 9,3 olarak hesaplanmıştır. Elektron mikroskobisi incelemelerinde, kontrol grubundaki retina dokularında ciddi derecede vasküler ve aksonal yapısal hasar gözlenirken, bevacizumab grubunda vasküler hasarın minimal düzeyde olduğu, aksonal hasarın ise orta şiddette olduğu bulunmuştur. Melatonin grubunda ise vasküler hasar izlenmemişken, aksonal hasar ise minimal olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar, intravitreal melatonin enjeksiyonunun radyasyon retinopatisi profilaksisinde en az bevacizumab kadar etkili olduğunu ve bevacizumaba kıyasla daha fazla nöroprotektif etki sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the prophylactic effects of intravitreal melatonin and bevacizumab injections on radiation therapy (RT)-related ocular complications. Twelve male New Zealand white rabbits received 30 Gy RT to their bilateral ocular globes. Following RT, the left eyes of six rabbits were injected with intravitreal melatonin (100 mcg/kg), and the left eyes of the other six rabbits were injected with intravitreal bevacizumab (1.25 mg/mL), with the right eyes serving as the control group. After a six-week follow-up, bilateral enucleation was performed on all rabbits. The mean oxidative stress index values in the aspirated vitreous fluid were calculated as 22.3, 18.3, and 9.3 for the control, bevacizumab, and melatonin groups, respectively. Electron microscopy examinations revealed severe vascular and axonal structural damage in the retinal tissues of the control group. In the bevacizumab group, vascular damage was minimal, while axonal damage was moderate. In the melatonin group, no vascular damage was observed, and axonal damage was minimal. These results indicate that intravitreal melatonin injection is at least as effective as bevacizumab in the prophylaxis of radiation retinopathy and provides greater neuroprotective effects compared to bevacizumab.