İntravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapılan hastalarda topikal dorzolamid-timolol kombinasyonu kullanımının erken dönem göz içi basıncı değişikliklerine etkisi
The effect of topical dorzolamide-timolol combination use on short-term intraocular pressure changes in patients undergoing intravitreal bevacizumab injection
- Tez No: 651852
- Danışmanlar: PROF. FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İntravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapılan hastalarda erken dönem göz içi basıncı (GİB) değişikliklerinin ve topikal dorzolamid-timolol kullanımının bu değişikliklere etkisinin belirlenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamına Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Retina biriminde takipli intravitreal bevacizumab enjeksiyonu uygulanan 151 hastanın 151 gözü dahil edildi. Enjeksiyondan iki saat önce topikal dorzolamid-timolol kombinasyonu uygulanan 75 hasta grup 1'i, uygulanmayan 76 hasta Grup 2'yi oluşturdu. Hastaların demografik özellikleri, enjeksiyon öncesi aksiyel uzunluk ölçümleri, enjeksiyon endikasyonları, enjeksiyondan beş dakika önce, enjeksiyon sonrası birinci, 30. ve 60. dakikada ve enjeksiyondan 24 saat sonra ölçülen GİB değerleri not edildi. Bulgular: İki grup arasında yaş, cinsiyet, göz lateralizasyonu, lens durumu, aksiyel uzunluk ölçümleri, enjeksiyon endikasyon dağılımları arasında anlamlı fark saptanmadı. Grup 1 ve 2'de enjeksiyondan beş dakika önce (T0) ölçülen ortalama GİB sırasıyla, 17.84±0.43 ve 18.15±0.43 mmHg, enjeksiyon sonrası birinci dakikada (T1) ölçülen ortalama GİB sırasıyla 29.75±1.6 ve 34.44±1.59 mmHg, 30 dakika (T30) sonra ölçülen ortalama GİB sırasıyla 20.06±0.6 ve 21.71±0.59 mmHg olarak bulundu. Enjeksiyondan bir saat (T60) sonra ölçülen ortalama GİB değeri ise Grup 1'de 18.26±0.56 mmHg ve Grup 2'de 19.78±0.56 mmHg olarak saptandı. Grup 1 ve Grup 2'de yer alan hastalar enjeksiyon sonrası ölçülen GİB değerleri açısından karşılaştırıldığında sadece birinci dakikada aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı (p=0.04). Grup 1 ve 2'nin T0 zamanında ölçülen başlangıç GİB değerleri diğer tüm zamanlarla karşılaştırıldığında sadece T60 zamanında ölçülen değerler ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı saptandı (p=1.00). Sonuç: İntravitreal bevacizumab enjeksiyonu sonrası genellikle enjeksiyondan yaklaşık bir saat sonra enjeksiyon öncesi ölçülen düzeylere ulaşan geçici bir GİB yüksekliği ile karşılaşılmaktadır. Bu yükselme enjeksiyon öncesinde topikal dorzolamid-timolol kombinasyonu uygulanan hastalarda; ilaç uygulanmayan hastalara göre daha düşük düzeylerde sınırlı kalabilmektedir. Riskli olguların enjeksiyon sonrası GİB monitorizasyonu ve proflaktik ilaç kullanımı yönünden değerlendirilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the short term intraocular pressure (IOP) changes and the effect of topical dorzolamide-timolol application on these changes in patients who had intravitreal bevacizumab injections. Material and methods: One hundred and fifty one eyes of 151 patients who were following up in retina clinic in Ulucanlar Eye Training and Research Hospital were evaluated in this study. The patients were divided into two groups. Grup 1 consists of 75 patients which had topical dorzolamid-timolol medication two hours before injection; while Group 2 consists of 76 patients with no prophylactic medication. Demographic data, axial length measurements before the injection, injection indications, IOP measurements prior to the injection and one, thirty and sixty minutes and twenty-four hours after the injection were recorded. Results: There were no statiscially significant difference between two grupus according to the age, gender, lateralization of the eye, lens status, axial length measurements, injection indications. The mean IOP in Group 1 and 2 five minutes before the injection (T0) were 17.84±0.43 and 18.15±0.43 mmHg respectively, one minute after the injection (T1) were 29.75±1.6 and 34.44±1.59 mmHg, 30 minutes after the injection (T30) were 20.06±0.6 and 21.71±0.59 mmHg respectively. The mean IOP was 18.26±0.56 mmHg in Group 1 and 19.78±0.56 mmHg in Group 2 sixty minutes after the injection. When the IOP values after the injection were compared between two groups, we found a statistically significant difference between two groups only in T1; one minute after the injection (p=0.04). There were a statiscially significant difference between baseline IOP values and the IOP values at T1, T30, T60 and T24h in Group 1 and 2; but these difference were not seen between the baseline IOP values and the IOP values at T60 (p=1.00). Conclusions: After intravitreal bevacizumab application; we observed a transient IOP elevation which normalizes about one hour after intravitreal injection. These elevations were much more limited in patients who had prophylactic topical dorzolamid-timolol combination before the intravitreal injection. The ideal approach for risky patients will be monitoring IOP after intravitreal injection and to evaluate the using prophylactic antiglaucomatous drugs before the injection.