Asendan aort anevrizma hastalarının doku ve serum örneklerinde lncRNA MEG3/miR-200c-3p/mRNA stat3 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of lncRNA MEG3 / miR-200c-3p / mRNA stat3 levels in tissue and serum samples of patients with ascending aortic aneurysm
- Tez No: 1007718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA HANDE KARPUZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Asendan aort anevrizması (AsAA) yaşamı doğrudan tehdit eden ölümcül komplikasyonlara yol açabilen ilerleyici bir vasküler patolojidir ve gelişimine ilişkin hücresel ve moleküler mekanizmalar halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Genetik ve moleküler biyolojideki ilerlemelerle birlikte kodlamayan RNA'lar (ncRNA'lar) hücresel süreçlerin düzenleyicileri olarak hastalık patogenezinde ön plana çıkmaktadır. NcRNA'ların iki önemli sınıfı olan mikroRNA'lar (miRNA) ve uzun kodlamayan RNA'ların (lncRNA) kardiyovasküler biyolojide ve vasküler yeniden şekillenmede etkili olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda, AsAA hastalarının doku, serum ve serum eksozom örneklerinde lncRNA MEG3, miR-200c-3p ve STAT3 ekspresyon düzeylerinin belirlenerek, bu moleküllerin aort anevrizması ile ilişkisinin tanımlanması amaçlandı. Metod: Ocak 2025 ve Kasım 2025 tarihleri arasında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde opere olan 36 AsAA hastası ve 33 kontrol grubundan oluşan toplam 69 hasta çalışmaya dahil edildi. 36 hastadan 21 tanesine aort yetmezliği eşlik ederken,15 hastada aort yetmezliği mevcut değildi. Hastaların kan örnekleri anestezi indüksiyonu sonrasında santral venöz kataterden, aort dokuları ise cerrahi müdahale sırasında çıkarılan kısımlardan elde edildi. MEG3, miR-200c-3p ve STAT3 ekspresyonları kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemiyle, serum MMP-2 ve E-kaderin protein düzeyleri ise ELISA yöntemiyle belirlendi. Ardından uygun istatistiksel yöntemlerle saptanan ekspresyonların hasta özellikleri ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmamızda, AsAA hastalarının dokularındaki MEG3 ekspresyonunun kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı saptandı. Doku STAT3 ekspresyon düzeyleri, aort yetmezliği olmayan anevrizma grubunda kontrol grubuna göre azalırken, aort yetmezliği olanlarda aort yetmezliği olmayanlara göre anlamlı düzeyde artış gösterdi. Serum analizlerinde, aort yetmezliğiyle birlikte anevrizması olan grupta serum MEG3, STAT3 ve E-kaderin düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttığı bulundu. Eksozomal incelemelerde de aort yetmezliği olan aort anevrizma grubunda eksozom MEG3 ekspresyon düzeyinin anlamlı olarak arttığı bulundu. Korelasyon analizleri incelendiğinde; kontrol grubu ile aort yetmezliği olmayan aort anevrizma grubunda dokuda MEG3 ile STAT3 arasında negatif bir korelasyon izlenirken, serumda bu iki parametre arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulundu. Bununla birlikte doku MEG3 düzeylerinin kontrol grubu ile aort yetmezliği olan aort anevrizmalı grupta asendan aort çapı ve sol ventrikül sistol sonu çapı (LVESD) ile, serum E-kaderin düzeylerinin asendan aort çapı ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. Doku MEG3 ile serum E-kaderin düzeyleri arasında da pozitif bir korelasyon izlendi. Sonuç: Bu çalışmada, AsAA patofizyolojisinde MEG3/STAT3/miR-200c-3p ekseni bir arada değerlendirilmiş, E-Kaderin ve MMP-2 ile ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen veriler; MEG3, STAT3 ve E-kaderin moleküllerinin anevrizma patofizyolojisinde rol oynadığını ve tanısal potansiyeli olabileceğini göstermiştir. Ancak, bu bulguların klinik uygulamaya aktarılabilmesi için sağlıklı kontrol gruplarını içeren, daha geniş katılımlı ve çok merkezli ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ascending aortic aneurysm is a progressive vascular pathology that can lead to life-threatening fatal complications, and the cellular and molecular mechanisms underlying its development have not yet been fully elucidated. With advances in genetics and molecular biology, non-coding RNAs have emerged as regulators of cellular processes in disease pathogenesis. MicroRNAs and long non-coding RNAs, two important classes of ncRNAs, have been shown to be effective in cardiovascular biology and vascular remodeling. Therefore, in our study, we aimed to determine the expression levels of lncRNA MEG3, miR-200c-3p, and STAT3 in tissue, serum, and serum exosome samples of AsAA patients and to define the relationship of these molecules with aortic aneurysm. Methods: A total of 69 patients, consisting of 36 AsAA patients and 33 controls, who underwent surgery at Dr. Siyami Ersek Thoracic Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between January 2025 and November 2025, were included in the study. Of the 36 patients, 21 had concomitant aortic regurgitation, while 15 patients had no aortic regurgitation. Blood samples were obtained from the central venous catheter after anesthesia induction, and aortic tissues were obtained from sections removed during surgical intervention. MEG3, miR-200c-3p, and STAT3 expressions were determined by quantitative real-time polymerase chain reaction method, and serum MMP-2 and E-cadherin protein levels were determined by ELISA method. Subsequently, the relationship between the detected expressions and patient characteristics was examined using appropriate statistical methods. Results: In our study, it was found that MEG3 expression in the tissues of AsAA patients was statistically significantly increased compared to the control group. Tissue STAT3 expression levels decreased in the aneurysm group without aortic regurgitation compared to the control group, while they showed a significant increase in those with aortic regurgitation compared to those without aortic regurgitation. In serum analyses, it was found that serum MEG3, STAT3, and E-cadherin levels were significantly increased in the group with aneurysm accompanied by aortic regurgitation compared to the control group. In exosomal examinations, exosomal MEG3 expression levels were found to be significantly increased in the aortic aneurysm group with aortic regurgitation. When correlation analyses were examined, a negative correlation was observed between tissue MEG3 and STAT3 in the control group and the aortic aneurysm group without aortic regurgitation, while a significant positive relationship was found between these two parameters in serum. Additionally, tissue MEG3 levels were found to show positive correlation with ascending aortic diameter and left ventricular end-systolic diameter in the control group and the aortic aneurysm group with aortic regurgitation, and serum E-cadherin levels showed positive correlation with ascending aortic diameter. A positive correlation was also observed between tissue MEG3 and serum E-cadherin levels. Conclusion: In this study, the MEG3/STAT3/miR-200c-3p axis was evaluated together in AsAA pathophysiology, and its relationship with E-cadherin and MMP-2 was investigated. The obtained data support that MEG3, STAT3, and E-cadherin molecules play a role in ascending aortic aneurysm pathophysiology and may serve as potential biomarkers for early diagnosis. However, further large-scale, multicenter studies including healthy control groups are needed to translate these findings into clinical practice.