Pterigoid osteotom kullanılan ve kullanılmayan Le Fort-1 osteotomisinde pterigoid plaklardaki kırık paterninin bilgisayarlı tomografi ile aksiyal ve koronal planda incelenmesi
Analysis of the fracture pattern of the pterygoid plates in Le Fort-1 osteotomy with and without pterygoid osteotome by computerised tomography in the axial and coronal planes
- Tez No: 1007717
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ESEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada, Le Fort I osteotomisi sırasında pterigomaksiller bileşimi ayırmak için pterygoid osteotom kullanılan ve kullanılmayan hastalarda, down-fraktür sonrası oluşan pterigomaksiller ayrılma paternlerinin horizontal ve vertikal düzlemde bilgisayarlı tomografi (BT) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2022–2025 yılları arasında dentofasiyal deformite nedeniyle ortognatik cerrahi geçiren ve postoperatif 1. ay içerisinde BT verileri bulunan 83 hastanın verileri incelendi. Sağ ve sol taraf ayrı değerlendirilerek toplam 166 pterigomaksiller ayrılma analiz edildi. Hastalar pterygoid osteotom kullanım durumuna göre iki gruba ayrıldı. Preoperatif cone beam BT verileri üzerinden anatomik ölçümler yapıldı; postoperatif 1. ay BT verileri kullanılarak da pterigomaksiller ayrılma tipleri horizontal ve vertikal düzlemde sınıflandırıldı. Kırık paternleri ile osteotom kullanımı ve anatomik parametreler arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada, horizontal düzlemde sol tarafta görülen kırık tipleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p<0,05). Maksiller sinüs posterior duvarını içeren Tip 3 kırıkların oranı osteotom kullanılan grupta daha yüksekti. Tüm pterigomaksiller birleşimler birlikte değerlendirildiğinde, hem horizontal hem vertikal düzlemdeki kırık paternleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0,05). Horizontal düzlemde ideal sutur hattı boyunca oluşan Tip 1 kırıklar osteotom kullanılmayan grupta, pterigoid plak kırıkları ise osteotom kullanılan grupta daha yüksek orandaydı. Vertikal düzlemde yüksek seviye tipi kırıklar osteotom kullanılan grupta daha sık izlendi. Sonuç: Osteotom kullanılmamış hastalarda, pterigomaksiller bileşimde hem horizontal hem vertikal düzlemde daha ideal ve komplikasyonsuz ayrılma sağladığı görülmüştür. Pterygoid osteotom kullanımının, bölgenin anatomik özellikleri ve cerrahi teknik faktörler nedeniyle istenmeyen kırık riskini artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives:Safe separation of the pterygomaxillary junction (PMJ) is a critical step during Le Fort I (LF-I) osteotomy. The use of a pterygoid osteotome remains controversial due to its potential association with unfavorable fracture patterns and serious complications. This study aimed to evaluate the effect of pterygoid osteotome use on PMJ fracture patterns in horizontal and vertical planes using computed tomography (CT). Materials and Methods:This retrospective study included 83 patients who underwent LF-I osteotomy between 2022 and 2025 and had postoperative CT imaging within the first postoperative month. A total of 166 PMJs were evaluated by analyzing the right and left sides separately. Patients were divided into two groups according to pterygoid osteotome use. Preoperative cone-beam CT was used for anatomical measurements, while postoperative CT images were assessed to classify PMJ separation patterns in horizontal and vertical planes. Fracture patterns were compared between groups. Results:When analyzed separately by side, a statistically significant difference was observed only in left-sided horizontal fracture patterns, with a higher incidence of posterior maxillary sinus wall fractures (Type 3) in the osteotome-positive group (p<0.05). When all PMJs were evaluated together, significant differences were found in both horizontal and vertical fracture patterns between groups (p<0.05). Ideal separation along the pterygomaxillary fissure (Type 1) was more frequent in the osteotome-negative group (63.9%), whereas pterygoid plate fractures (Type 4) were more common in the osteotome-positive group (19.1%) (p=0.002). High-level vertical fractures near the skull base were also significantly more frequent in the osteotome-positive group (14.9% vs. 5.6%, p=0.049). Conclusions:Osteotomeless pterygomaxillary separation during down-fracture was associated with more ideal and complication-free fracture patterns in both horizontal and vertical planes. In contrast, pterygoid osteotome use was associated with an increased incidence of unfavorable fracture patterns. These findings support the consideration of osteotome-free techniques as a safe and effective alternative during LF-I osteotomy.