Farklı yaş gruplarındaki kadınlarda bellek başarısının menopoza bağlı olarak incelenmesi
Age differences in memory performance in menopausal groups
- Tez No: 82009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE SAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu araştırma, farklı yaş ve menopoz gruplarındaki kadınların bellek başarılarında, içinde bulundukları menopoz durumuna ve bellek görevinin türüne göre (hemen serbest hatırlama, ipucu vererek hatırlama, gecikmeli serbest hatırlama ve tanıma) fark olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 30-44, 45-54 ve 55-65 yaşları arasında, menopoz öncesi, menopoz ve menopoz sonrası dönemde olan toplam 320 denek katılmıştır. 45-54 yaş grubu; menopoza girmeyen, menopozda olan ve menopozda olup hormon tedavisi alan olmak üzere üç gruptan oluşmaktadır. Araştırmada bellek görevleri, deneklere bireysel olarak sunulmuştur. Veriler araştırma desenine uygun istatistik tekniklerle analiz edilmiştir. Bulgular; yaşa bağlı olarak, hemen serbest hatırlama ve ipucu vererek hatırlama görevlerinde anlamlı farklılıklar olduğunu, gecikmeli serbest hatırlama ve tanımada ise anlamlı farklılıkların olmadığını göstermiştir. Anılan bulgulara ek olarak, üç farklı yaş grubunda en yüksek başarı tanıma görevinde elde edilirken, en düşük başarı gecikmeli serbest hatırlama görevinde elde edilmiştir.Ill Araştırmanın diğer odak noktası olan 45-54 yaşları arasındaki menopoz gruplarına ilişkin bulgular ise, hemen serbest hatırlama ve ipucu vererek hatırlama görevlerinde menopoz grupları arasında anlamlı farklılıklar ortaya koyarken, gecikmeli serbest hatırlama ve tanıma görevlerinde anlamlı farklılıklar göstermemiştir. Menopoz grubundaki deneklerin bellek görevlerindeki başarısı; menopoza girmeyen ve menopozda olup hormon tedavisi alan deneklere göre daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this research was to investigate memory performance in women at different ages/ menopausal periods. The sample consisted of 320 working women subjects from the age groups of 30-44, 45-54 and 55-65. The selected groups were in premenopausal, menopausal and postmenopausal period. Menopausal period, 45-54 age group included 3 seperate subgroups: premenopause, menopause and menopause having hormone treatment. All subjects were presented 4 different memory tasks: immediate free recall, cued recall, delayed free recall and recognition. The data were analyzed by using ANOVA. The results revealed that there are statistically significant differences in immediate free recall and cued recall according to the age, but there are no age differences in the delayed free recall and recognition tasks. Memory performance was best at recognition task and worst at delayed free recall. Three menopausal status, which is another focused group in this research and it is shown that there were significant differences in immediate free recall and cued recall whereas there are no differences in delayed free recall and recognition amongthe groups. Women who are in menopause had lowest memory scores. On the contrary there were no performance differences between menopause having a hormone treatment and premenopause groups. The findings were discussed in the context of literature and suggestions were made for future research.