Alt batın cerrahisi geçirmiş inguinal herni hastalarında total ekstraperitoneal inguinal herni onarımının (tep) uygulanabilirliği
Feasibility of total extraperitoneal inguinal hernia repair (tep) in patients with previous lower abdominal surgery
- Tez No: 1007811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TOKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu prospektif gözlemsel çalışma, daha önce alt batın cerrahisi geçirmiş hastalarda total ekstraperitoneal (TEP) inguinal herni onarımının uygulanabilirliğini, güvenliğini ve klinik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Alt batın cerrahisi sonrası gelişen preperitoneal yapışıklıklar, cerrahlar için teknik zorluk ve komplikasyon riski endişesi yaratmaktadır. Bu çalışma, TEP yönteminin bu hasta grubunda güvenle uygulanabileceğini nesnel verilerle ortaya koymayı hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Şubat 2025 ile Eylül 2025 tarihleri arasında Etlik Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde prospektif olarak yürütülen bu çalışmaya toplam 159 hasta dâhil edilmiştir. Hastalar üç gruba ayrılmıştır: • Grup 1: Açık Lichtenstein onarımı yapılan hastalar, • Grup 2: Alt batın cerrahisi öyküsü olmayan TEP olguları, • Grup 3: Alt batın cerrahisi öyküsü bulunan TEP olguları. Tüm hastalarda demografik veriler, fıtık tipi ve tarafı, intraoperatif bulgular (özellikle peritoneal defekt oranı), postoperatif komplikasyonlar, EQ-5D ve EQ-VAS yaşam kalitesi skorları ile işe dönüş süreleri kaydedilmiştir. Veriler parametrik ve non-parametrik istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Olguların %65.4'üne (n=104) TEP, %31.4'üne (n=50) açık Lichtenstein onarımı uygulanmıştır. Alt batın cerrahisi öyküsü bulunan TEP hastalarında peritoneal defekt oranı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p<0.001), ancak bu durum operasyonun tamamlanmasını veya komplikasyon oranlarını etkilememiştir. Tüm defektler intraoperatif olarak tanımlanmış ve usulüne uygun biçimde primer kapatılmıştır. Seroma oranı açık cerrahi grubunda anlamlı düzeyde yüksektir (p<0.001). Yatış süresi (p=0.033) ve işe dönüş süresi (p<0.001) TEP gruplarında anlamlı olarak daha kısadır. Yaşam kalitesi analizinde EQ-5D ve EQ-VAS skorları laparoskopik gruplarda açık cerrahiye kıyasla belirgin şekilde daha yüksek bulunmuştur (p=0.020 ve p<0.001). Alt batın cerrahisi geçirmiş TEP grubunun yaşam kalitesi skorları, alt batın cerrahisi öyküsü olmayan TEP grubuna benzer seyretmiştir (p>0.05). Nüks oranı %0.6 olup yalnızca açık cerrahi grubunda gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, alt batın cerrahisi öyküsü bulunan hastalarda TEP yönteminin güvenli, uygulanabilir ve klinik olarak avantajlı bir seçenek olduğunu göstermektedir. Diseksiyon teknik olarak daha zor olsa da komplikasyon, nüks ve yaşam kalitesi sonuçları benzer düzeydedir. Bununla birlikte, aynı hastalara TEP yerine açık Lichtenstein yöntemi uygulanması halinde morbidite, seroma oranı ve iyileşme süresinde anlamlı olumsuzluklar gözlenecektir. TEP, deneyimli cerrahlar tarafından uygulandığında, sadece minimal invaziv bir yöntem değil; aynı zamanda hasta güvenliği, yaşam kalitesi ve fonksiyonel iyileşmeyi optimize eden modern bir cerrahi yaklaşımdır. Bu bulgular, alt batın cerrahisi öyküsü bulunan hastalarda da TEP'in standart tedavi seçenekleri arasına güvenle dahil edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This prospective observational study aimed to evaluate the feasibility, safety, and clinical outcomes of total extraperitoneal (TEP) inguinal hernia repair in patients with a history of lower abdominal surgery. Preperitoneal adhesions following pelvic or lower abdominal operations may complicate dissection and increase the perceived surgical risk. This study sought to objectively demonstrate whether TEP can be performed safely and effectively in this patient population. Materials and Methods: Between February 2025 and September 2025, 159 patients who underwent inguinal hernia repair at the General Surgery Department of Etlik City Hospital were prospectively enrolled. The patients were divided into three groups: • Group 1: Open Lichtenstein repair, • Group 2: TEP without prior lower abdominal surgery, • Group 3: TEP following previous lower abdominal surgery. Demographic characteristics, hernia type and laterality, intraoperative findings (especially peritoneal defect rate), postoperative complications, EQ-5D and EQ-VAS quality-of-life scores, and return-to-work times were recorded and analyzed using appropriate statistical tests. Results: Of the 159 cases, 65.4% (n=104) underwent TEP and 31.4% (n=50) underwent open Lichtenstein repair. The rate of peritoneal defect was significantly higher in patients with a history of lower abdominal surgery (p<0.001), but this did not affect the completion of the operation or overall complication rates. All defects were recognized intraoperatively and repaired primarily in a standard manner. Seroma formation was significantly more frequent in the open group (p<0.001). Hospital stay (p=0.033) and return-to-work time (p<0.001) were significantly shorter in the TEP groups. Quality-of-life scores (EQ-5D and EQ-VAS) were significantly higher in favor of TEP (p=0.020 and p<0.001), and no difference was found between TEP groups with or without prior surgery (p>0.05). The recurrence rate was 0.6%, observed only in the open group. Conclusion: This study demonstrates that TEP is a safe, feasible, and clinically advantageous approach even in patients with a history of lower abdominal surgery. Although dissection may be technically more challenging, complication, recurrence, and quality-of-life outcomes are comparable to those without prior surgery. Conversely, if open Lichtenstein repair were performed in these patients, statistical analysis indicates that morbidity, seroma formation, and recovery time would be significantly worse. When performed by experienced surgeons, TEP is not merely a minimally invasive method but a modern surgical strategy that optimizes patient safety, recovery, and quality of life. These findings support the inclusion of TEP among standard treatment options for patients with previous lower abdominal surgery.