Jinekolojik laparoskopik cerrahilerde trokar kesi yerinin kapatılmasında transkutanöz sütur ve adheziv stripin prospektif karşılaştırılması
Prospective comparison of transcutaneous suture and adhesive strip for trocar incision site closure in gynecologic laparoscopic surgery
  1. Tez No: 898436
  2. Yazar: ÇAĞATAY KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN HAMDİ İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Giriş: Laparoskopik yaklaşımlar, ameliyat sonrası daha az ağrı, normal aktivitelere daha hızlı dönüş ve açık tekniklere kıyasla daha az komplikasyona yol açarak cerrahi uygulamaları önemli ölçüde değiştirmiştir Bu çalışmanın amacı laparoskopide trokar kesi yerinde steri strip ve transkutan süturun yara kapatmalarının kozmetik sonuçlarını ve hasta memnuniyetini karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Şubat 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında hastanemiz jinekoloji kliniğinde benign nedenlerle laparoskopik cerrahi yapılan 18-65 yaş arası 150 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların ameliyat öncesi yaş, boy, kilo, VKİ, menopoz durumu, komorbiditeleri, gravida, daha önce geçirdikleri ameliyatlar kaydedildi. Hazır randomizasyon programı kullanılarak çalışmaya alınan hastalar 2 gruba ayrıldı. Çalışmada batın sağ alt kadrana aksesuar port girişi için uygulanacak 5 mm lik kesinin kapatılması için 75 hastada strip ,75 hastada ise transkutan poliglaktin sütür uygulandı. Hastalar post operatif 10.gün ve 3. ay kontrollerinde hasta ve gözlemci değerlendirme skalası (POSAS 2.0) ile değerlendirildi ve sonuçlar analiz edildi. Bulgular: Çalışmada 75' i sütur, 75'i strip olmak üzere 150 hasta randomize edildi. 3 aylık takibi yapılan hastaların yaş ortalaması, VKİ ortalaması, Menopoz durumları, ek hastalığa sahip olma ve daha önceden batın cerrahisi geçirmiş olma durumları açısından her iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu; dağılım benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Laparoscopic approaches have significantly transformed surgical practices by reducing postoperative pain, facilitating quicker return to normal activities, and leading to fewer complications compared to open techniques. The aim of this study is to compare the cosmetic outcomes and patient satisfaction of wound closures using steri-strips versus transcutaneous sutures at the trocar incision sites in laparoscopic surgery. Materials and Methods: Between February 2024 and April 2024, a total of 150 patients aged 18-65 who underwent laparoscopic surgery for benign reasons at our hospital's gynecology clinic were included in the study. Preoperative data including age, height, weight, BMI, menopausal status, comorbidities, gravida, and previous surgeries were recorded. Patients were randomly assigned to two groups using a pre-established randomization program. In the study, a 5 mm incision made for accessory port entry in the right lower quadrant of the abdomen was closed with either steri-strips in 75 patients or transcutaneous polyglactin sutures in the other 75 patients. Postoperative evaluations were conducted on the 10th day and at 3 months using the Patient and Observer Scar Assessment Scale (POSAS 2.0), and results were analyzed. Results: A total of 150 patients were randomized, with 75 receiving sutures and 75 receiving strips. There were no statistically significant differences between the two groups in terms of age, average BMI, menopausal status, presence of additional diseases, or history of abdominal surgery; the distributions were similar.