Genel anestezi altında artroskopik diz cerrahisi olan hastalara uygulanan femoral ve siyatik sinir bloklarının hemoreolojik parametreler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of femoral and sciatic nerve blocks on hemorheological parameters in patients undergoing arthroscopic knee surgery under general anesthesia
  1. Tez No: 803403
  2. Yazar: FULYA YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada turnike kullanılan alt ekstremite cerrahilerinde uygulanan femoral ve siyatik sinir bloğunun eritrosit deformabilitesi (ED), eritrosit agregasyonu (EA), tam kan viskozitesi (TKV), plazma viskozitesi (PV) ve tam kan sayımı gibi hemoreolojik parametreler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya genel anestezi altında diz artroskopisi planlanan ASA I-II grubundan, 18-65 yaş arası 38 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba sadece genel anestezi uygulandı, ikinci gruba genel anestezi sonrası femoral ve siyatik sinir bloğu uygulandı. Hastalardan anestezi öncesi, turnike öncesi ve turnike indirildikten sonra 5.dakikada alınan kan örneklerinden hemogram, ED, EA, PV ve TKV çalışıldı. İki grup arası ve grup içi farklı zamanlardaki sonuçlar birbirleriyle kıyaslandı. Periferik sinir bloğu uygulanan grupta reperfüzyon sonrası dönemde, iskemi öncesi döneme göre tam kan viskozitesinin tüm shear stress değerlerinde azaldığı, 75 pa ve 150 pa shear stress altında bu değişikliğin istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaştığı görülmüştür. Reperfüzyonun 5.dakikasında alınan kan numunelerinde blok uygulanan grubun kan laktat düzeyinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır (p=0.044). Turnike kullanımına bağlı görülen iskemi reperfüzyon hasarı hemoreolojik faktörleri etkileyebilir. Bu çalışmada femoral ve siyatik sinir bloğu uygulanan grupta hem iskemi sonrası dönemdeki laktat artışının daha az olduğu hem de tam kan viskozitesinde anlamlı bir azalma olduğu saptanmıştır. Periferik sinir blokları turnikeye bağlı görülen metabolik ve hemoreolojik değişiklikler üzerinde olumlu etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of femoral and sciatic nerve blocks on hemorheological parameters such as erythrocyte deformability (ED), erythrocyte aggregation (EA), whole blood viscosity (WBV), plasma viscosity (PV), and complete blood count in patients undergoing lower extremity surgery with tourniquet application. 38 patients aged between 18-65 years, belonging to ASA I-II group and scheduled for knee arthroscopy under general anesthesia, were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. The first group received only general anesthesia, while the second group received femoral and sciatic nerve blocks after general anesthesia. Hemogram, ED, EA, PV, and WBV were studied in blood samples taken from patients before anesthesia, before tourniquet application, and at the 5th minute after tourniquet release. Results between the two groups and within-group differences at different time points were compared. In the group that received peripheral nerve block, WBV decreased at all shear stress values during the reperfusion period compared to the pre-ischemic period, and this change was statistically significant at shear stresses of 75 Pa and 150 Pa. In blood samples taken at the 5th minute of reperfusion, the lactate level of the block group was found to be significantly lower than that of the control group (p=0.044). Ischemia-reperfusion injury due to tourniquet application may affect hemorheological factors. In this study, it was found that there was both a lower lactate increase during the post-ischemic period and a significant decrease in WBV in the group that received femoral and sciatic nerve blocks. Peripheral nerve blocks may have a positive effect on the metabolic and hemorheological changes associated with tourniquet application.