Adduktor kanal bloğunun ve femoral sinir bloğunun artroskopik diz cerrahileri sonrası postoperatif ağrı üzerine etkisi ve etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparasion, efficiency and effects of femoral nerve block and adductor canal block on postoperative analgesia after arthroscopic knee surgery
- Tez No: 718934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Ortopedik alt ekstremite cerrahisinde uygulanan rejyonel anestezi yöntemlerinden özellikle femoral, siyatik ve adduktor kanal bloğu postoperatif dönemde analjezik amaçlı sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bloklar, nöroaksiyal bloklar (spinal ve epidural anestezi) gibi motor blok ve hemodinamik instabilite oluşturmadan opioid tüketimini azaltır ve uzun süreli postoperatif analjezi sağlamaktadır. Adduktor kanal bloğu ile femoral sinir bloğu artroskopik diz cerrrahileri için birbirinin alternatifi ağrı palyasyon yöntemleridir. Adduktor kanal bloğu uygulanan hastalar ile femoral sinir bloğu uygulanan hastalarda postoperatif analjezik tüketimini, bu analjeziklerin yan etkilerini (bulantı, kusma vb.) ve ağrı skorlarının azalmasını hedefledik, yaptığımız blokların birbirlerine üstünlüklerini sorguladık. Gereç ve Yöntem: Fakültemiz Etik Kurul onayı ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra artroskopik diz cerrahisi uygulanacak ASA I-III, 18-70 yaş arasında gerekli bilgiler verilen ve onayı alınan 60 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar FSB, AKB ve kontrol grubu olarak üç gruba ayrıldı. Birinci gruba sadece femoral sinir bloğu, ikinci gruba sadece adduktor kanal bloğu uygulandı. Üçüncü grup ise kontrol grubu olarak belirlendi. Her grup 20 kişi olarak belirlendi. Çalışmaya alınacak tüm hastalara genel anestezi altında iken ameliyatın son 30 dk'sı içinde 15 mg/kg parasetamol iv infüzyon şeklinde uygulandıktan sonra 20 hastaya cerrahi işlem bittikten sonra hasta anestezi altında iken femoral blok (Grup 1), 20 hastaya adduktor kanal bloğu (Grup 2) uygulandı. 20 hastaya ise herhangi bir blok işlemi (Grup 3) uygulanmadı. Tüm hastalara hasta kontrollü analjezi(HKA) cihazı takılarak postoperatif 24 saat izlendi. HKA cihazı 1 mililitresinde 4 mg konsantrasyonunda tramadol hidroklorür olacak şekilde hazırlandı. HKA cihazı hastalara 10 dakika kilitlenme süresiyle saatte en fazla 6 basıma imkan veren 4 mg tramadol hidroklorür bolusları verecek şekilde ayarlandı. Hastaların postoperatif 1., 6., 12. ve 24. saatlerdeki ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), tramadol tüketim miktarı, nümerik ağrı skorları (NRS), bulantı-kusma, konstipasyon varlığı, ek analjezik ihtiyacı kuadriseps kas güçsüzlüğü not edilerek değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 60 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In orthopedic lower extremity surgeries, regional anesthesia methods, especially femoral, sciatic and adductor canal blocks, are frequently used for analgesia in the postoperative period. These blocks reduce opioid consumption and provide long-term postoperative analgesia without causing motor block and hemodynamic instability like neuraxial blocks (spinal and epidural anesthesia). Adductor canal block and femoral nerve block are pain palliation methods for arthroscopic knee surgeries. We aimed to reduce postoperative analgesic consumption, side effects of these analgesics (nausea, vomiting, etc.) and pain scores in patients receiving adductor canal block and femoral nerve block. We also questioned the superiority of these blocks over each other. Materials and Methods: After the approval of the Ethics Committee of our faculty and the written consent of the cases, ASA I-III patients between the ages of 18-70 who would undergo arthroscopic knee surgery, who were given the necessary information and approved, were included in the study. Patients were divided ABP was divided into three groups such as ACB, FNB and control group. Only adductor canal block was applied to the first group and only femoral nerve block was applied to the second group. The third group was determined as the control group. Each group was determined as 20 patients. After the iv infusion of 15 mg/kg paracetamol in the last 30 minutes of the surgery to all patients, femoral block was applied to the 20 patients in Group 1, adductor canal block was applied to the 20 patients in Group 2, and no block procedure was applied to the 20 patients in Group 3. Patient-controlled analgesia (PCA) device was used by all patients and they were followed up for 24 hours postoperatively. PCA device was prepared with tramadol hydrochloride at a concentration of 4 mg in 1 milliliter. The PCA device was adjusted to deliver 4 mg tramadol hydrochloride boluses to patients with a 10-minute lock-in time, allowing up to 6 presses per hour. The patients' mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), tramadol consumption amount, numerical pain scores (NRS), nausea-vomiting, presence of constipation, quadriceps muscle weakness at postoperative 1st, 6th, 12th and 24th hours were noted and evaluated. Results: A total of 60 patients were included in the study.