Aracı kurumlardaki iç denetim faaliyetlerinin uzaktan çalışma kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of internal audit activities in stock brokers within the scope of remote working
  1. Tez No: 1007839
  2. Yazar: HÜSEYİN ERSİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'ne bağlı şekilde faaliyet gösteren aracı kurumlarda iç denetimin işlevine ilişkin görüşler ve iç denetimin personel üzerindeki etkisi kavramlarının iç kontrol veya teftiş personeli nezdindeki algı düzeyi ve tutumlar irdelenmiştir. Çalışma neticesinde, personele yönelik çalışma modelinde yapılacak değişikliklerin, aracı kurumlarda iç denetimin işlevine ilişkin görüşleri olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Fakat çalışmanın bir diğer ölçeği olan personelin iç denetimin işlevine ilişkin görüşleri nezdinde, söz konusu değişikliklerin herhangi bir olumlu etkisi görülmemiştir. Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde sermaye piyasalarının derinleşmesine paralel şekilde, her geçen gün daha fazla sayıda kişi söz konusu piyasalarda faaliyet göstermektedir. Aracı kurumların söz konusu derinleşme nedeniyle oluşabilecek her türlü riski bertaraf etmek üzere etkin iç sistemlere sahip olmalarının ve olağanüstü koşullar doğrultusunda bile çevik bir anlayış ile uyum sağlayabilmelerinin bekleneceği ise açıktır. Öte yandan, iç denetim kişisel iletişim unsurlarının önem arz ettiği bir denetim çeşididir. Bu açıdan, teknolojik yöntemler aracılığıyla gerçekleştirilen denetimlerde de iletişim sağlanmaktadır. Ancak bu tip bir iletişim; algılama, bilgi güvenliği, siber riskler, kişisel verilerin korunması gibi pek çok tehdit veya sınırlılık ile karşı karşıyadır. Pandemi nedeniyle denetimleri askıya alan kuruluşlarda ise denetim takviminin aksaması yüzünden sınırlı kaynakların etkin kullanılmaması gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Bu itibarla, ilgili denetim ekibinin, risk ve fırsat bakış açısı eşliğinde; bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanımını nasıl ve hangi koşullar altında kabul edeceğinin tanımlanmış olması gerekmektedir. Böylece, mevcut iç denetim programı uzaktan çalışma yoluyla da rahatça devam ettirebilecektir. Zira uzaktan çalışma modeli, salgın gibi öngörülemeyen kriz dönemlerinde ekonomik ve sosyal hayatın olabildiğince sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için etkili bir araç sunar.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception level and attitudes of internal control or audit personnel regarding the views on the function of internal audit and the impact of internal audit on personnel in brokerage firms operating under the Turkish Capital Markets Association were examined. As a result of the study, it was concluded that the changes to be made in the working model for the personnel positively affected the views on the function of internal audit in stock brokers. However, no positive effects were observed in terms of the views of personnel on the function of internal audit, which is another scale of the study. In parallel with the deepening of capital markets in developing economies such as Turkey, an increasing number of people are operating in these markets everyday. It is clear that stock brokerage firms will be expected to have effective internal systems in order to eliminate all kinds of risks that may arise due to said deepening and to be able to adapt with an agile approach even in line with extraordinary conditions. On the other hand, internal audit is a type of audit in which personal communication elements are important. In this respect, communication is also provided in audits carried out through technological methods. However, this type of communication; it faces many threats or limitations such as perception, information security, cyber risks, and protection of personal data. In organizations that have suspended audits due to the pandemic, problems such as ineffective use of limited resources due to the disruption of the audit schedule may arise. In this respect, the relevant audit teams should define how and under what conditions it will accept the use of information and communication technologies, accompanied by a risk and opportunity perspective. Thus, the current internal audit program can easily continue through remote working. Because the remote working model provides an effective tool for economic and social life to be carried out as healthily as possible in unpredictable crisis periods such as the pandemic.