Deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında adalar: Doğu Akdeniz örneği
Islands in the delimitation of maritime jurisdiction areas: The Eastern Mediterranean case
- Tez No: 1007887
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde uluslararası hukukta tanınan belli başlı deniz yetki alanlarının ortaya çıkışı ve bunların hukuki statüsü hakkında bilgi verilip ayrıca başlıklandırma yapılmadan adaların bu alanlara hangi şartlarda ve ne şekilde sahip olabilecekleri incelenmiştir. İkinci bölümde öncelikle teamül kuralları, sözleşmeler ve uluslararası yargı mercilerinin kararları bağlamında deniz yetki alanlarının sınırlandırılması hukukunun gelişimi anlatılmış ve devamında ise adaların deniz yetki alanları sınırlandırmasındaki etkileri, uluslararası yargı kararları ve devletlerarası uygulama baz alınarak değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, tez başlığı“Doğu Akdeniz Örneği”olarak tespit edilmiş ise de Türkiye'yi ilgilendiren boyutuyla Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler anlatıldıktan sonra bölgedeki adaların sınırlandırma açısından muhtemel etkileri irdelenmiştir. Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözülmesi bir gereklilik olarak ortada durmakta ise de, çözülemediği de bir gerçektir. Bizim çalışmamız konuyu ana hatlarıyla ortaya koymaya ve en iyimser şekilde sonuçlandırmaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The first section of this study informs on emergence of certain maritime zones recognized in the international law and their legal status and it investigates under what conditions and how the islands can own these zones, without titling separately. The second section starts with explaining evolution of the law of limiting maritime zones within the context of customary law, agreements, and the decisions of international judicial authorities and later on it studies the effects of the islands on the delimitation of maritime zones on the basis of international judicial decisions and inter-state practices. Although the title of this study is set as“Eastern Mediterranean Case”the third and the last section provides recent Turkey-related developments in the Eastern Mediterranean. Next, it discusses the possible effects of the islands on the delimitation in the region. The settlement of disputes between Turkey and Greece is necessity however, it is a fact that they cannot be solved. This study aims to outline this subject and conclude it in the most optimum way.