Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi MS 237 numarada kayıtlı mecmuanın transkripsiyonlu metni ve MESTAP'a göre tasnifi
The classification of the poetry collection registired as MS 237 in the Suna Kirac Library of Koc University according to project of systematic classification of poetry collection (MESTAP)
- Tez No: 1007892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA UYSAL BOZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Manzum, mensur veya her iki türün birlikte yer aldığı mecmualar mürettibin zevkine, ilgisine veya beğenisine göre kaleme alınmış eserlerdir. Mecmuaların mürettipleri kimi zaman belirlenememektedir. Çalışmanın konusu olan mecmua Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Dijital Koleksiyon'da MS 237 numarada kayıtlıdır. Mecmuanın mürettibi belli değildir fakat Cânib mahlaslı şairin müridi olduğu düşünülmektedir. 86 varaktan oluşan mecmua içerisinde farklı türlerde şiirler yer almaktadır. Mecmuada yer alan bu şiirler latin harflerine aktarılmıştır. Şiirlerin Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi yapılmıştır. Mecmuada 142 şiir yer almaktadır ve bu şiirler 13 ile 19. yüzyıllar arasında yaşayan şairleri kapsamaktadır. Mecmuada şiirlerine en çok yer verilen şair Cânib'dir. Şaire ait herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır. Mecmuada 142 şiirin 78'i gazeldir ve en çok kullanılan nazım şeklidir. Mecmuada yer alan diğer nazım şekilleri; kaside, mesnevi, kıta, tercî-i bend, müsemmen, müseddes, tahmis, murabba, rubâ'î, müfreddir. Çalışmanın amacı Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi'nde yer alan MS 237 numaralı mecmuayı tanıtmak ve klasik Türk edebiyatına katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Poetry collections that include verse (manzum), prose (mensur), or both are works compiled according to the compiler's taste, interest, and preference. Sometimes, the compilers of these journals are unknown. The journal that is the subject of this study is registered as MS 237 in the Digital Collection of Koç University Suna Kıraç Library. The compiler of the journal is unknown, but it is thought that he was a disciple of a poet with the pen name Cânib. The journal consists of 86 pages and includes poems of different types. The poems in the journal have been transcribed into the Latin alphabet. They have been classified according to the Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP). There are 142 poems in the journal. These poems belong to poets who lived between the 13th and 19th centuries. The poet whose works appear most frequently in the journal is Cânib. However, no detailed information about this poet has been found. Out of the 142 poems, 78 are gazel, which is the most common poetic form in the journal. Other poetic forms in the journal include kaside, mesnevi, kıta, tercî-i bend, müsemmen, müseddes, tahmis, murabba, rubâ'î, müfred. The aim of this study is to introduce the MS 237 numbered journal in the Suna Kıraç Library of Koç University and to contribute to the field of Classical Turkish Literature.