Dört muteber Osmanlı fetva mecmuasında irade bozuklukları (Büyû' bölümü özelinde)
Defects of will in four authoritative Ottoman fatwa compilations (With a focus on al-buyu' section)
- Tez No: 1007924
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAFİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Din, Law, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
İnsan kendisine verilen akıl nimeti ve hür irade ile diğer canlılardan ayrılan bir varlıktır. İnsanın sahip olduğu bu özellikler hem birtakım hakları elde etmesini hem de dünyevî ve uhrevî açıdan yapıp ettiklerinden sorumlu tutulmasını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla insanın fiillerinde merkezi bir rol üstlenen akıl ve irade kavramları İslam hukuku alanında da araştırma konusu olarak dikkat çeken kavramlar olmuştur. Kişinin hukuki işlemler sırasında ortaya koyduğu irade kimi zaman gerçek iradesinden farklı olmakta, bu durumda irade bozuklukları meydana gelmektedir. İrade bozuklukları İslam hukukunda galat, tağrîr ve ikrah kavramları ile ifade edilmiştir. İrade bozuklukları konusu farklı çalışmalara konu olmuşsa da fetva mecmualarında yer alan örnekler kapsamında yapılan bir çalışmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple araştırmada irade bozuklukları konusunun fetvalar üzerinden incelenmesi ve farklı bir bakış açısıyla ele alınması amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümü irade bozuklukları konusunun kavramsal çerçevesine ayrılmış, ikinci bölümünde dört muteber Osmanlı fetva mecmuasında irade bozuklukları kapsamında değerlendirilebilecek olanlarla ilgili bazı fetva örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings are distinguished from other living creatures by the faculty of reason bestowed upon them and by their free will. These characteristics enable humans not only to acquire certain rights but also render them accountable for their actions in both worldly and otherworldly terms. Accordingly, the concepts of reason and will, which play a central role in human actions, have also attracted scholarly attention as subjects of inquiry within the field of Islamic law. The will manifested by individuals in the course of legal transactions may at times differ from their true intention. In such cases, defects of will arise. In Islamic law, defects of will are expressed through the concepts of ghalaṭ (mistake), taghrîr (deception) and ikrah (disgust). Although the subject of defects of will has been addressed in various studies, it has been determined that no research has been conducted within the framework of examples found in fatwa collections. For this reason, the present study aims to examine defects of will through fatwas and to address the subject from a different perspective. The first chapter of the study is devoted to the conceptual framework of defects of will, while the second chapter examines selected fatwah examples that may be evaluated within the scope of defects of will in four authoritative Ottoman fatwah collections.