Fransa'da ikili merkezin çöküşü ve üç kutuplu radikalizmin yükselişi (1981–2022): Küreselleşme, kriz ve yeni siyasal bloklaşmalar
The collapse of the bipolar centre and the rise of tripartite radicalism in France (1981–2022): Globalization, crisis and new political alignments
- Tez No: 1007925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Fransa'da merkez siyasetin çözülüşünü ve onun yerine üç kutuplu bir siyasal düzenin ortaya çıkışını incelemektedir. Beşinci Cumhuriyet boyunca merkez sağ ve merkez sol, çift turlu seçim sistemi ve kurumsal çerçevenin sağladığı avantajlarla siyasal alanı uzun süre belirlemiştir. Ancak ekonomik dönüşümler, küreselleşmenin etkileri ve Avrupa bütünleşmesi süreci, bu iki blokun toplumsal temellerini aşındırmış ve temsil krizini derinleştirmiştir. 1980'lerin başından itibaren başlayan bu süreç, 1983 politika dönüşüyle sosyalistlerin geleneksel işçi sınıfı tabanından kopuşuna, 1992 Maastricht Referandumu'yla merkez partiler içindeki bölünmelere ve 2005 Avrupa Anayasası Referandumu'yla toplumsal hoşnutsuzluğun daha da görünür hale gelmesine sahne olmuştur. 2000'li yıllarda hem sağda hem solda yaşanan liderlik ve programatik krizler, seçmen desteğinin erimesiyle birleşerek merkez blokların tükenişini hızlandırmıştır. 2017 seçimleri bu tarihsel eğilimlerin doruk noktası olmuş, Emmanuel Macron'un“ne sağ ne sol”söylemiyle kurduğu hareket iktidara gelmiş, böylece Beşinci Cumhuriyet'in altmış yıllık merkez kutuplaşma düzeni sona ermiştir. Bu noktadan sonra siyasal alan, bir yanda Macron'un temsil ettiği radikal merkez, diğer yanda radikal sağ ve radikal solun yükselişiyle üçlü bir rekabet eksenine bürünmüştür. Tez, bu dönüşümü tarihsel bir bağlamda analiz ederek, Fransa'da merkez sağ ve solun çözülüşünü açıklamakta ve ortaya çıkan üç kutuplu yapıyı siyasal temsil krizi, toplumsal bölünmeler ve kurumsal dinamikler üzerinden değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the disintegration of centrist politics in France and the emergence of a tripartite political order. Throughout the Fifth Republic, the center-right and center-left long dominated the political arena, supported by the institutional framework and the two-round electoral system. Yet, economic transformations, the pressures of globalization, and the process of European integration gradually eroded the social bases of these two blocs and deepened their crisis of representation. Beginning in the early 1980s, this trajectory was marked by the Socialist Party's rupture with its traditional working-class constituency after the 1983 policy shift, the internal divisions within centrist parties revealed during the 1992 Maastricht Referendum, and the growing visibility of popular discontent in the 2005 European Constitution Referendum. In the 2000s, leadership struggles and programmatic crises within both right and left accelerated the decline of the centrist blocs, as voter support continued to weaken. The 2017 elections represented the culmination of these long-term dynamics. Emmanuel Macron's movement, built around the slogan of being“neither right nor left,”came to power, effectively bringing to an end the sixty-year structure of centrist bipolarity under the Fifth Republic. Since then, the political field has crystallized into three competing poles: the radical center embodied by Macronism, the radical right, and the radical left. By situating this transformation in a historical perspective, the thesis explains the collapse of the center-right and center-left and evaluates the resulting tripartite structure through the lens of representation crisis, social cleavages, and institutional dynamics.