Exploring the correlation between 21st century skills and Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) among high school students: A mixed methods study
Lise öğrencileri arasında 21. yüzyıl becerileri ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPACK) arasındaki ilişkinin incelenmesi: Karma yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 1007954
  2. Yazar: HUDHAIFA MOHAMMED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELHAM ZARFSAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin eğitime entegrasyonu, özellikle Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) bağlamlarında, 21. yüzyılda öğrenme ve beceri gelişimine yönelik beklentileri önemli ölçüde dönüştürmüştür. Dilsel yeterliğin yanı sıra, öğrenicilerden giderek artan biçimde bilişsel, sosyal ve dijital becerilerden oluşan ve 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan bir dizi yetkinliği göstermeleri beklenmektedir. Bununla birlikte, teknolojinin öğrenme süreçlerinde etkili bir şekilde kullanılabilmesi, Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPACK) çerçevesinde kavramsallaştırıldığı üzere, teknoloji, pedagoji ve alan bilgisinin etkileşiminin anlaşılmasını gerektirmektedir. Mevcut araştırmalar büyük ölçüde öğretmenlere odaklanmış olup, lise düzeyindeki öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ve algılanan TPACK düzeylerine, özellikle EFL bağlamlarında, sınırlı düzeyde yer verilmiştir. Bu karma yöntemli araştırma, lise düzeyindeki EFL öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ve TPACK-W (Web Tabanlı TPACK) düzeylerini incelemeyi; cinsiyet ve sınıf düzeyinin bu değişkenler üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Ayrıca, öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ile TPACK-W düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Nicel veriler, 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve TPACK-W Anketi kullanılarak 102 lise öğrencisinden toplanmış; betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi ile çözümlenmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiş ve öğrencilerin teknoloji destekli öğrenmeye ilişkin algılarını daha derinlemesine incelemek amacıyla tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel bulgular, öğrencilerin hem 21. yüzyıl becerileri hem de TPACK-W düzeylerinin orta düzeyde ancak dengesiz bir dağılım gösterdiğini ortaya koymuştur. Cinsiyet ve sınıf düzeyinin, öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri ve TPACK-W düzeyleri üzerinde istatistiksel vi olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Ayrıca, 21. yüzyıl becerileri ile TPACK-W arasındaki ilişkinin zayıf ve istatistiksel olarak anlamsız olduğu belirlenmiş; bu durum, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine sahip olmalarının, teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeylerinin yüksek olduğu anlamına gelmediğini göstermiştir. Buna karşın, nitel bulgular öğrencilerin teknolojiyi öz yönelimli öğrenme, dil pratiği ve anlama desteği için önemli bir araç olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Öğrenciler, geleneksel öğretimi dijital araçlarla birleştiren harmanlanmış öğretimi tercih ettiklerini ifade etmiş; kişisel, sosyal ve dijital yeterliklerin geliştirilmesinin önemini vurgulamışlardır. Ayrıca, öğretmenlerin teknolojik yeterliği, etkileşimli öğretim uygulamaları, sabırlı tutumları ve destekleyici iletişim becerilerinin dijital çağda temel öğretmen özellikleri olduğunu belirtmişlerdir. Genel olarak bulgular, lise düzeyindeki EFL öğrencilerinin teknoloji ve 21. yüzyıl becerilerinin öneminin farkında olmalarına rağmen, bu becerilerin tutarlı bir TPACK çerçevesi içerisinde bütüncül bir şekilde entegre edilmesinin sınırlı kaldığını göstermektedir. Bu çalışma, ortaöğretimde 21. yüzyıl becerilerinin teknoloji destekli öğrenme ile sistematik biçimde ilişkilendirilmesini hedefleyen bilinçli pedagojik yaklaşımlara, öğretim programı tasarımına ve erken eğitim müdahalelerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The application of technology in the learning field has also changed the learning expectations and skills acquired in the twenty-first century, especially in the context of EFL. Beyond language skills, it appears that it is essential for learners to demonstrate a range of cognitive, social, and digital skills, termed 21st-century skills. At the same time, the optimal use of technology in the learning field requires an understanding of the relationships between technological, pedagogical, and content knowledge, as described in the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) framework. Despite the existence of research focusing on teachers, surprisingly, very limited research has focused on the 21st-century skills and TPACK perceptions of high school students. This mixed-method study assessed the levels of 21st-century skills and TPACK-W (Webbased TPACK) in high school English as a foreign language (EFL) students. In addition to this, the study sought to find the effects of gender and grade level on 21st-century skills and TPACK-W. Furthermore, the study attempted to verify the relationship between the 21st-century skills and the levels of TPACK-W. In the quantitative approach, the study used the 21st-Century Skills Scale and the TPACK-W questionnaire to collect data from 102 high-school students. The data were analyzed through the application of descriptive statistics, independent-samples t-test, one-way ANOVA, and correlation analysis. In the qualitative approach, the study employed the semi-structured interview to collect data. The quantitative findings show that the students display a moderate but unbalanced performance in terms of mastery of 21st-century skills and TPACK-W. There was no significance in terms of gender and levels in the students' mastery of 21st-century skills viii and TPACK-W. Furthermore, the correlation coefficient of 21st-century skills and TPACK-W was low and not statistically significant, suggesting a lack of correlation between the mastery of 21st-century skills and technological pedagogical content knowledge. Switching to the qualitative findings: The results show that the students valued technology highly as a means of self-directed learning, language practice, and understanding. Students expressed a deep desire for ICT-blended instruction in the learning process. Students pointed out the significance of the development of personal, social, and digital skills. They stated the significance of teacher attributes, such as technology literacy, interactive teaching, patience, and supportive communication because of the current digital era. In general, the results show that despite the recognition of the relevance of technology and 21st-century competencies for high school EFL students, the application of the technology, pedagogy, and content integrated knowledge model to date remains rather inadequate. This study underlines the importance of the careful planning of educational approaches for integrating 21st-century competencies with technology.