Geri kazanılmış kağıt liflerinin esterleştirilmesi ve kağıt üretiminde kullanılması
Esterification of recovered paper fibers and their use in paper production
  1. Tez No: 1007955
  2. Yazar: ALİ ONUR ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT GÜMÜŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Forestry and Forest Engineering, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lif ve Kağıt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, atık kâğıtların esterleştirilmesi amacıyla sitrik ve okzalik asit ile işlem uygulanmış ve bu liflerin kâğıt üretiminde değerlendirilmesi incelenmiştir. Oluklu mukavva, kuşeli kâğıt ve torba kâğıdı eşit oranda (1/3) su içerisinde bekletilmiş, liflerine ayrıştırılmış ve esterifikasyon öncesi hazırlanmıştır. Ardından, farklı sıcaklık (80–160 °C), süre (30 dak.) ve asit konsantrasyonlarında (%6 ve %12) gerçekleştirilen reaksiyonlar sonucu elde edilen modifiye kâğıt hamurları laboratuvar ölçeğinde safiha hâline getirilerek fiziksel ve kimyasal testlere tabi tutulmuştur. Reaksiyon verimi ve karboksil grubu miktarı analizleriyle esterifikasyon düzeyi değerlendirilmiş; FTIR ile yapısal değişimler izlenmiştir. Safihalarda kopma, yırtılma, patlama indisleri ve hava geçirgenliği belirlenerek esterleşmenin kâğıt özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca en iyi sonucu veren sitrik asitli hamur, işlem görmemiş atık kâğıtla belirli oranlarda (%10–%50) karıştırılarak ilave deneyler yapılmıştır. Sonuçlar, sitrik asit esterifikasyonunun özellikle kopma ve yırtılma direnci üzerinde olumlu etkiler sağladığını göstermiştir. Okzalik asit ile elde edilen sonuçlar ise su direnci ve yüzey modifikasyonu açısından dikkat çekicidir. Bu çalışmayla, sitrik ve okzalik asit esterifikasyonunun atık kâğıtların performansını artırarak sanayiye yeniden kazandırılmasında etkili olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda, çevre dostu ve sürdürülebilir bu yaklaşım, ileri dönüşüm uygulamaları açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, waste papers were treated with citric and oxalic acid for esterification, and the usability of these fibers in paper production was investigated. Corrugated cardboard, coated paper, and kraft paper were used in equal proportions (1/3), soaked in water, defibrated, and prepared prior to esterification. Subsequently, modified pulps obtained through reactions carried out at different temperatures (80–160 °C), times (30 min), and acid concentrations (6% and 12%) were formed into handsheets and subjected to physical and chemical tests. The esterification degree was evaluated through reaction yield and carboxyl content analyses, while structural changes were monitored using FTIR. Produced sheets were tested for tensile, tear, and burst indices, as well as air permeability, to determine the effects of esterification on paper properties. In addition, the citric acid–modified pulp that produced the best results was mixed with untreated waste paper at specific ratios (10–50%) and further experiments were conducted. The results demonstrated that citric acid esterification had positive effects particularly on tensile and tear strength. The results obtained with oxalic acid were notable in terms of water resistance and surface modification. This study revealed that esterification using citric and oxalic acid is effective for improving the performance of waste papers and reintegrating them into industry. Furthermore, this eco-friendly and sustainable approach is significant for upcycling applications.