Kronik böbrek hastalığında tanısal biyopsi bulguları ile proteinüri ve tahmini GFR arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between diagnostic biopsy findings, proteinuria, and estimated GFR in chronic kidney disease
  1. Tez No: 1007972
  2. Yazar: BURAK OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAKIRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığında (KBH) prognozun tahmininde tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) ve proteinüri temel göstergelerdir. Bununla birlikte böbrek biyopsisinde saptanan glomerüloskleroz, tübülointerstisyel fibrozis/tübüler atrofi ve vasküler hasar gibi histopatolojik kronisite bulguları hastalık gidişi hakkında doğru-dan bilgi sağlar; ancak invaziv olması nedeniyle her hastada uygulanamaz. Bu çalışmada böbrek biyopsisindeki kronisite bulguları ile non-invaziv laboratuvar parametreleri (pro-teinüri ve eGFR) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olup, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'nde takip edilen, böbrek biyop-sisi yapılmış 18 yaş üstü toplam 55 hasta dahil edildi. Biyopsi sonuçları ile demografik veriler, komorbiditeler ve laboratuvar değerleri (üre, kreatinin, eGFR, proteinüri) dijital arşiv kayıtlarından elde edildi. eGFR <30, 30–60 ve> 60 ml/dk/1,73 m² olarak; proteinü-ri ise 0-299 mg/gün, 300–3499 mg/gün> 3500 mg/gün olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Hastaların %65,5'i erkekti; yaş ortalaması 50,44±14,86 yıl (19–83) idi. En sık biyopsi tanıları FSGS ve SDBH olup her biri 10 hastada (%18,2) saptandı; akut re-jeksiyon 8 hastada (%14,5), IgA nefropatisi ve membranöz nefropati dörder hastada (%7,3) izlendi. Hastaların %34,5'inde diabetes mellitus, %74,5'inde hipertansiyon vardı; %27,3'ünde transplantasyon öyküsü mevcuttu. Proteinüri verisi 54 hastada değerlendi-rildi: Hastaların %14,8'inde 0-299 mg/gün, %48,1'inde 300-3499 mg/gün, %37'sinde> 3500 mg/gün idi. Ortalama eGFR 34,34±34,88 ml/dk (medyan 21; 4–139) bulundu. Histopatolojik kronisite bulguları glomerüler düzeyde %83,6, tübülointerstisyel düzeyde %96,4 ve vasküler düzeyde %58,2 oranında saptandı. Glomerüler kronisite bulguları ile proteinüri düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p=0,019); glomerü-ler kronisite varlığında proteinüri düzeyi daha yüksekti. Glomerüler kronisite bulguları ile eGFR arasında ise anlamlı bir ilişki yoktu (p> 0,05). Vasküler kronisite bulguları ile eGFR arasında anlamlı bir ilişki saptanırken (p=0,026), proteinüri ile arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi (p> 0,05). Tübülointerstisyel kronisite bulguları ile proteinüri ve eGFR kategorileri arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p> 0,05). Sonuç: Çalışmamızda glomerüler kronisite bulgularının proteinüri düzeyi ile anlamlı ilişkili olduğu ve glomerüler kronisite varlığında proteinüri şiddetinin arttığı gösterilmiş-tir. Buna karşılık glomerüler kronisite ile eGFR arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Vasküler kronisite bulguları ise eGFR ile anlamlı ilişki göstermiş, vasküler hasar varlı-ğında böbrek fonksiyon kaybının daha belirgin olduğu izlenmiştir. Tübülointerstisyel kronisite bulgularının proteinüri ve eGFR ile anlamlı ilişki göstermemesi, bu lezyonların çalışmamızdaki yüksek prevalansı ve sınırlı örneklem büyüklüğü ile ilişkili olabilir. Bu bulgular, KBH'de böbrek biyopsisinin yalnızca tanısal değil, aynı zamanda proteinüri ve böbrek fonksiyon kaybı açısından prognostik bilgi sağlayabilecek önemli bir araç oldu-ğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In chronic kidney disease (CKD), estimated glomerular filtration rate (eGFR) and proteinuria are key indicators for predicting prognosis. However, histopathological chronicity findings detected on kidney biopsy—such as glomerulosclerosis, tubulointerstitial fibrosis/tubular atrophy, and vascular injury—provide direct information about disease course; yet biopsy cannot be performed in every patient because it is invasive. In this study, we aimed to evaluate the relationship between chronicity findings on kidney biopsy and non-invasive laboratory parameters (proteinuria and eGFR). Material-Method: This retrospective study included included a total of 55 patients older than 18 years who had undergone kidney biopsy and were followed in the Nephrology Outpatient Clinic of Çanakkale Onsekiz Mart University Training and Research Hospi-tal. Biopsy findings, demographic data, comorbidities, and laboratory parameters (urea, creatinine, eGFR, and proteinuria) were obtained from digital archive records. eGFR was categorized as <30, 30–60, and >60 mL/min/1.73 m², while proteinuria was classi-fied as 0–299 mg/day, 300–3499 mg/day, and >3500 mg/day. Results: Of the patients, 65.5% were male, and the mean age was 50.44±14.86 years (range: 19–83). The most common biopsy diagnoses were focal segmental glomerulosc-lerosis (FSGS) and end-stage renal disease (ESRD), each identified in 10 patients (18.2%); acute rejection was observed in 8 patients (14.5%), while IgA nephropathy and membranous nephropathy were detected in 4 patients each (7.3%). Diabetes mellitus was present in 34.5% of the patients, hypertension in 74.5%, and 27.3% had a history of transplantation. Proteinuria data were available for 54 patients: 14.8% had proteinuria of 0–299 mg/day, 48.1% had proteinuria of 300–3499 mg/day, and 37.0% had proteinuria >3500 mg/day. Mean eGFR was 34.34±34.88 mL/min (median: 21; range: 4–139). His-topathological chronicity findings were detected at the glomerular level in 83.6%, at the tubulointerstitial level in 96.4%, and at the vascular level in 58.2% of cases. A statisti-cally significant association was found between glomerular chronicity findings and pro-teinuria level (p=0.019); proteinuria was higher in the presence of glomerular chronicity. No significant association was found between glomerular chronicity findings and eGFR (p>0.05). While a significant association was found between vascular chronicity fin-dings and eGFR (p=0.026), no significant association was observed between vascular chronicity findings and proteinuria (p>0.05). No significant association was found between tubulointerstitial chronicity findings and proteinuria or eGFR categories (p>0.05). Conclusion: In our study, glomerular chronicity findings were significantly associated with the degree of proteinuria, and the severity of proteinuria increased in the presence of glomerular chronicity. In contrast, no significant association was found between glo-merular chronicity and eGFR. Vascular chronicity findings, however, showed a signifi-cant association with eGFR, indicating that renal function loss was more pronounced in the presence of vascular damage. The lack of a significant association between tubuloin-terstitial chronicity findings and proteinuria or eGFR may be related to the high preva-lence of these lesions and the limited sample size in our study. These findings suggest that kidney biopsy in CKD is not only a diagnostic tool but may also provide prognostic information regarding proteinuria and renal function loss.