İkinci trimester gebelik terminasyonlarında misoprostol ve foley katater kullanımlarının etkinliğinin incelenmesi
Comparison of the effectiveness of misoprostol and foley catheter in second-trimester pregnancy termination
  1. Tez No: 1008005
  2. Yazar: BİLGENUR KÜÇÜKBERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURHAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İkinci trimester gebelik terminasyonu olgularında gebeliğin sonlandırılmasında tek başına misoprostol ve tek başına foley kateter kullanımının indüksiyon-terminasyon süresi ve etkinliğini değerlendirmek çalışmamızdaki amaçtır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli bu çalışmamız Mayıs 2024 ile Aralık 2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde gerçekleştirilen 'prospektif ve randomize' bir araştırma olup çalışmamıza 18-45 yaş arası bilgilendirilmiş ve onamı alınmış 12-28 haftalar arasında fetal veya maternal sebeple terminasyon kararı verilen tekil gebeliği olan 178 hasta dahil edildi. Hastalar Grup 1: Misoprostol uygulanan hastalar(n:89) ve Grup 2: Foley kateter uygulanan hastalar(n:89) olarak iki gruba ayrıldı. İndüksiyon – terminasyon süresinin yöntemler arasında karşılaştırılması, ilk 48 saatte terminasyon, terminasyon sonrası uterin kavitenin küretaj ihtiyacı olup olmaması (komplet abort/ inkomplet abort takibi), seçilen yöntem, süre ve toplam misoprostol dozuna göre komplikasyon oranını karşılaştırmak, komplikasyonu en az ve abort etme süresi en kısa olan yöntemi bulmak ve günlük rutinde bu yöntemi önermek amacıyla çalışmamız planlandı. Başarısız sayılması için ise seçilen yöntemle 48 saat içerisinde vajinal yoldan abort gerçekleşmemesi kabul edildi. Veriler SPSS.30.0 programında analiz edildi. Değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığını değerlendirmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi uygulandı. Normal dağılan sayısal veriler için ortalama ve standart sapma değerleri kullanılırken normal dağılmayan sayısal veriler için medyan ve çeyrekler arası minimum-maksimum aralık kullanıldı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak gösterildi. Bulgular: Gruplardaki demografik özellikler benzer bulundu. Grup 1' de abort etme süresi (dakika) ortalama ve standart sapma 738(±371) ve Grup 2'de abort etme süresi (dakika) ortalama ve standart sapma 1063(±485), p değeri:0,000 olup hastaların terminasyon yöntemine göre abortus süreleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Ayrıca yan etki gelişimi açısından Grup 1'de %25,8 Grup 2'de %3,4 olmak üzere istatistiksel anlamlı fark saptandı (p=0.000). Grup 1'de kullanılan misoprostol dozu arttıkça yan etki ve komplikasyon oranın arttığı görüldü ve p değeri:0,000 olup istatistiksel anlamlı fark saptandı. İki gruptaki olgularımızın komplikasyon oranları benzer ve p değeri:0,681olup istatiksel anlamlı fark saptanmadı, çalışmamızda takip ettiğimiz hastalarda hayati-majör komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Çalışmamızda misoprostol kullanılan gruptaki başarı düzeyi sadece foley kateter kullanılan gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Misoprostol kullanılan grubun indüksiyon-terminasyon süresinin diğer gruba kıyasla anlamlı düzeyde daha kısa olduğu görülmüş olup yan etki oranı da anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the induction-termination time and effectiveness of using misoprostol alone and Foley catheter alone in termination of pregnancy in second trimester pregnancy termination cases. Materials and Methods: This single-center study is a 'prospective and randomized' study conducted between May 2024 and December 2024 at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Ankara Etlik City Hospital of the Republic of Turkey Ministry of Health. 178 patients aged between 18 and 45, with singleton pregnancies that were terminated between 12 and 28 weeks due to fetal or maternal reasons, and who gave informed consent were included in our study. The patients were divided into two groups as Group 1: Patients who received misoprostol (n: 89) and Group 2: Patients who received a Foley catheter (n: 89). Results: Demographic characteristics were found to be similar in the groups. In Group 1, the mean and standard deviation of the abortion time (minutes) was 738 (±371) and in Group 2, the mean and standard deviation of the abortion time (minutes) was 1063 (±485), p value: 0.000, and a statistically significant difference was found between the abortion times according to the termination method of the patients. In addition, a statistically significant difference was detected in terms of side effect development, 25.8% in Group 1 and 3.4% in Group 2 (p = 0.000). In Group 1, as the misoprostol dose increased, the side effect and complication rate increased and the p value was 0.000, a statistically significant difference was detected. The complication rates of our cases in the two groups were similar and the p value was 0.681, no statistically significant difference was detected, and no life-threatening major complications developed in the patients we followed in our study. Our study was planned to compare the induction-termination period between the methods, termination in the first 48 hours, whether there is a need for curettage of the uterine cavity after termination (follow-up for complete abortion/incomplete abortion), to compare the complication rate according to the selected method, duration and total misoprostol dose, to find the method with the least complications and the shortest abortion time and to recommend this method in the daily routine. In order to be considered unsuccessful, it was accepted that no vaginal abortion occurred within 48 hours with the selected method. Data were analyzed using the SPSS.30.0 program. The Kolmogorov-Smirnov test was used to assess whether the variables were normally distributed. While mean and standard deviation values were used for normally distributed numerical data, median and minimum-maximum interquartile range were used for non-normally distributed numerical data. The significance level was shown as p<0.05. Conclusion: In our study, the success rate in the misoprostol group was found to be significantly higher than in the group using only a Foley catheter. The induction-termination period of the misoprostol group was found to be significantly shorter than the other group, and the side effect rate was also found to be significantly higher.