2024 Avrupa Futbol Şampiyonasında atılan gollerin teknik ve taktik açıdan analizi
Technical and tactical analysis of goals scored in the 2024 European Football Championship
  1. Tez No: 1008024
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda atılan gollerin zamanlaması, hücum şekilleri ve vuruş biçimleri açısından betimsel maç analizi yaklaşımıyla incelenmesidir. Çalışma, modern futbolda öne çıkan hücum eğilimlerinin belirlenmesini ve bu eğilimlere karşı geliştirilebilecek savunma stratejilerine yönelik bilimsel verilerin ortaya konmasını amaçlamaktadır. Araştırmaya Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Etik Kurulu onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Veriler, UEFA'nın EURO 2024 turnuvasına ait resmi internet sitesinden elde edilmiş; analiz sürecinde TFF Video Supervisor yazılımından yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre gollerin en fazla 16–30. ve 76–90. dakikalar arasında atıldığı görülmüştür. Gollerin büyük çoğunluğu organize set hücumlarından elde edilmiş, frikik önemli bir katkı sağlamış; hızlı ve direkt hücumların etkisi ise daha sınırlı kalmıştır. Vuruş biçimleri açısından değerlendirildiğinde, gollerin büyük kısmının ayakla atıldığı, kafa vuruşları ve penaltıların ise ikincil gol kaynakları olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, modern futbolda gol üretiminde planlı hücum organizasyonları ile ayak vuruşlarının belirleyici rol oynadığını ve gol zamanlamasının özellikle maçın orta ve son bölümlerinde yoğunlaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the goals scored in the 2024 UEFA European Football Championship in terms of their timing, attacking patterns, and finishing techniques using a descriptive match analysis approach. The study aimed to identify the predominant attacking trends in modern football and to provide scientific evidence that may contribute to the development of defensive strategies against these attacking behaviors. The research was conducted following approval from the Ethics Committee of the Graduate School of Health Sciences at Gümüşhane University. Data were obtained from UEFA's official website dedicated to the EURO 2024 tournament, and the analysis process was supported by the TFF Video Supervisor applications.The results indicated that goals were most frequently scored during the 16–30 and 76–90 minute intervals. The majority of goals resulted from organized positional attacks, while set pieces made a substantial contribution; fast and direct attacks had a more limited impact. In terms of finishing techniques, most goals were scored using the foot, whereas headers and penalties constituted secondary sources of goal scoring. These findings suggest that structured attacking organizations and foot-based finishing play a decisive role in goal production in modern football, with goal timing predominantly concentrated in the middle and final phases of matches.