Lenfomada kullanılan otolog kök hücre hazırlama rejimlerinin karşılaştırılması
Comparison of conditioning regimens used for autologous stem cell transplantation in lymphoma
- Tez No: 1008033
- Danışmanlar: PROF. DR. EREN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Nüks eden veya tedaviye dirençli seyreden lenfoma olgularında, yüksek doz kemoterapiyi takiben uygulanan otolog kök hücre nakli (OKHN), uzun dönem remisyon sağlama ve genel sağkalımı artırma açısından standart bir tedavi yaklaşımı haline gelmiştir. Otolog kök hücre nakli öncesinde uygulanan hazırlık rejimleri, rezidüel malign hücrelerin eliminasyonu ve kemik iliğinin nakle hazırlanması amacıyla uygulanmakta olup, bu rejimlerin etkinlik ve toksisite profilleri hasta prognozunu doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Kemik İliği Nakil Ünitesi'nde 1998–2023 yılları arasında otolog kök hücre nakli uygulanan lenfoma tanılı hastalarda kullanılan BEAM, CBV ve BuCyE hazırlık rejimlerinin klinik etkinlik, toksisite profilleri, engrafman süreleri ile progresyonsuz ve genel sağkalım üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, OKHN uygulanmış toplam 124 lenfoma tanılı hasta dahil edilmiştir. Hastaların 91'ine (%73,4) BEAM, 23'üne (%18,5) CBV ve 10'una (%8,1) BuCyE hazırlık rejimi uygulanmıştır. Progresyonsuz sağkalım ortancası BEAM grubunda 30,5 ay, BuCyE grubunda 12,5 ay ve CBV grubunda 171,1 ay olarak saptanmış olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmiştir. Tek ve çok değişkenli Cox regresyon analizlerinde yaş, hazırlık rejimi ve nakil öncesi remisyon durumu progresyonsuz sağkalım üzerinde bağımsız prognostik faktörler olarak belirlenmiş; CBV rejiminin BEAM rejimine kıyasla nüks riskini anlamlı düzeyde azalttığı gösterilmiştir. Genel sağkalım analizlerinde ise nötrofil ve trombosit engrafman sürelerinin uzamasının mortalite riskini artırdığı, özellikle nötrofil engrafman süresinin genel sağkalım üzerinde bağımsız olumsuz etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, nakil sonrası 100. günde tam yanıt elde edemeyen hastalarda mortalite riskinin belirgin şekilde arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In patients with relapsed or refractory lymphoma, autologous stem cell transplantation (ASCT) following high-dose chemotherapy has become a standard treatment approach for achieving long-term remission and improving overall survival. Conditioning regimens administered prior to ASCT aim to eliminate residual malignant cells and prepare the bone marrow for transplantation, and the efficacy and toxicity profiles of these regimens directly affect patient prognosis. In this study, the clinical efficacy, toxicity profiles, engraftment times, and their effects on progression-free and overall survival of BEAM, CBV, and BuCyE conditioning regimens used in lymphoma patients undergoing ASCT between 1998 and 2023 at the Adult Bone Marrow Transplantation Unit of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital were comparatively evaluated. A total of 124 lymphoma patients who underwent ASCT were included in the study. Of these patients, 91 (73.4%) received BEAM, 23 (18.5%) CBV, and 10 (8.1%) BuCyE conditioning regimens. The median progression-free survival was 30.5 months in the BEAM group, 12.5 months in the BuCyE group, and 171.1 months in the CBV group, with a statistically significant difference observed among the groups. In univariate and multivariate Cox regression analyses, age, conditioning regimen, and pre-transplant remission status were identified as independent prognostic factors for progression-free survival; the CBV regimen was shown to significantly reduce the risk of relapse compared with the BEAM regimen. In analyses of overall survival, prolonged neutrophil and platelet engraftment times were associated with an increased risk of mortality, and prolonged neutrophil engraftment time was identified as an independent adverse prognostic factor for overall survival. In addition, patients who failed to achieve complete response at day 100 after transplantation had a markedly increased risk of mortality.