Türkiye'de halk müziğine yönelik tanımlar ve tasnif yaklaşımları üzerine söylem analizi
A discourse analysis on definitions and classification approaches regarding folk music in Turkey
- Tez No: 1008059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCA ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun hemen akabinde başlayan halk müziği derleme faaliyetleriyle birlikte, XIX. yüzyılın sonunda filizlenen müzik kültürü tartışmaları yükselişe geçmiştir. Hem akademik hem de popüler metinlerde ve muhtelif ortamlarda, çeşitli veçheleriyle hala sürdürülen bu tartışmaların öne çıkan başlıklarından biri halk müziğidir. Halk müziğinin tanımı ve Türkiye kültürel hayatındaki konumu, çeşitli ideolojik ve politik ibrelerle birbirinden farklı yorumlanabilmektedir. Bu araştırma kapsamında, popüler kültürün hemen her şeye sirayet ettiği ve müzik de dahil olmak üzere neredeyse tüm disiplinlerde tanımsal/türsel sınırların silikleşebildiği çağımızda, halk müziğinin tanımsal niteliklerini tespit etmek amacıyla, ilgili yazın geçmişini tahlil etmek ve güncel bilimsel neticelere erişmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with official researches on discovering and collecting folk songs, launched immediately after the establishment of the Republic of Turkey, the debates on music culture, having aroused at the end of 19th century, gained momentum. Within both academic and popular texts, and in various platforms, one of the prominent topics in those ongoing debates, in all its aspects, is folk music. For various ideological and political lenses, it is possible to reach different remarks on definition of folk music and its position in the cultural universe of Turkey. This research, in the age of popular culture invading almost everything, in which all definitional boundaries tend to disappear, aims to analyse the relevant literature and reach current scientific conclusions in order to reveal definitional characteristics of folk music.