Cerrahi olmayan kök kanal yenileme tedavilerinin kalitesinin retrospektif radyografik değerlendirilmesi
Retrospective radiographic evaluation of the technical quality of non-surgical root canal retreatments
- Tez No: 1008071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN İLGENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma cerrahi olmayan yeniden kök kanal tedavisi uygulanmış dişlerde uzun dönem klinik ve radyografik başarıyı retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda 01.01.2021–01.01.2022 tarihleri arasında cerrahi olmayan yeniden kök kanal tedavisi 186 hastaya ait 199 dişin verileri analiz edilmiştir. Radyografik değerlendirme kriterleri olarak Periapikal İndeks (PAI) ve Kök Kanal Tedavisi Görmüş Diş Endeksi (RCTDE) kullanılmış; dolgu uzunluğu, homojenitesi, koronal restorasyon durumu ve komplikasyon varlığı gibi teknik faktörler ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Başarı kriterleri, Avrupa Endodonti Derneği (ESE) yönergelerine göre belirlenmiş ve yalnızca PAI 1 skoru tam iyileşme olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Takip sürecine dahil edilen 103 olgudan 76'sında radyografik izlem sağlanmış; ortalama takip süresi 3,51 yıl olarak hesaplanmıştır. Katı başarı kriterine göre tam iyileşme oranı %50,5, genel başarı oranı ise (PAI ≤ 2) %78,5 olarak bulunmuştur. Yapılmış olan yenileme tedavisinin başarısı ile cinsiyet, diş tipi ve çene lokalizasyonu gibi demografik ve anatomik değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Ancak başlangıç PAI skorunun 4–5 olması, dişin sağkalımını olumsuz yönde etkileyen bir risk faktörü olarak belirlenmiştir (OR=8,0; p<0,001). Sonuç: Çalışmanın bulguları, cerrahi olmayan yeniden kök kanal tedavilerinin yüksek teknik standartlarla uygulandığında uzun dönemli başarı sağlayabildiğini göstermektedir. Bununla birlikte, tedavi planlamasında periapikal lezyonun başlangıç boyutu ve restoratif yeterlilik gibi faktörlerin dikkate alınması önerilmektedir. Gelecekte yapılacak ileri görüntüleme yöntemlerini içeren prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to retrospectively evaluate the long-term clinical and radiographic success of non-surgical retreatment in root canal-treated teeth. Materials and Methods: Data from 199 teeth belonging to 186 patients who underwent nonsurgical root canal retreatment between 01.01.2021 and 01.01.2022 at the Department of Endodontics, Faculty of Dentistry, Ege University, were analyzed. The Periapical Index (PAI) and the Root Canal Treated Tooth Index (RCTDE) were used as radiographic evaluation criteria; technical factors such as filling length, homogeneity, coronal restoration status, and presence of complications were examined in detail. The success criteria were determined according to the guidelines of the European Society of Endodontology (ESE), and only a PAI score of 1 was accepted as complete healing. Results: Of the 103 cases included in the follow-up process, radiographic follow-up was achieved in 76 cases; the mean follow-up period was calculated as 3.51 years. According to the strict success criteria, the complete healing rate was found to be 50.5%, and the general success rate (PAI ≤ 2) was 78.5%. No statistically significant relationship was found between the success of retreatment and demographic or anatomical variables such as gender, tooth type, or jaw location (p > 0.05). However, an initial PAI score of 4–5 was identified as a risk factor negatively affecting the survival of the tooth (OR = 8.0; p < 0.001). Conclusion: The findings of the study indicate that non-surgical retreatments can achieve long-term success when performed under high technical standards. However, it is recommended that factors such as the initial size of the periapical lesion and the adequacy of the coronal restoration be considered during treatment planning. Further prospective studies incorporating advanced imaging techniques are needed in the future.