Gebelik günlüğü tutmanın gebelerin prenatal uyumuna etkisinin belirlenmesi: Randomize kontrollü bir çalışma
Determining the effect of keeping a pregnancy diary on the prenatal adaptation of pregnant women: A randomized controlled study
- Tez No: 1008072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP UZUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma gebelik günlüğü tutmanın gebelerin prenatal uyumuna etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Bu araştırma bir üniversite hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Obstetri Polikliniği'nde 08 Temmuz 2025-24 Kasım 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 24'ü müdahale grubunda, 24'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 48 gebe oluşturmuştur. Araştırma müdahale grubunda 17, kontrol grubunda 15 gebeyle tamamlanmıştır. Araştırma kapsamında, gebelikte prenatal uyumu artırmaya yönelik bir gebelik günlüğü oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki gebelere rutin bakım dışında bir müdahalede bulunulmamıştır. Müdahale grubundaki gebelerden 28. haftadan itibaren 10 hafta süreyle haftada en az dört kez olacak şekilde gebelik günlüğünü doldurmaları istenmiştir. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) kullanılmıştır. Veri toplama araçları gebelere 28.hafta, 33.hafta ve 38.haftada uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra (yüzde, sayı, standart sapma, ortalama), tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Müdahale grubunda yaş ortalaması 26,21±4,34, kontrol grubunda ise 27,67±5,11 olarak bulunmuştur. Eğitim düzeyi açısından müdahale grubunda üniversite mezunları (%50,1), kontrol grubunda ise lise mezunları (%45,8) çoğunluğu oluşturmuştur. Çalışma durumuna göre ise müdahale grubunun %50,0'sinin, kontrol grubunun %45,8'inin çalıştığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda grupların sosyodemografik özellikler bakımından homojen dağılım göstermiştir. Çalışmada, müdahale ve kontrol grupları arasında PKDÖ-kendi ve bebeğinin sağlığı ile ilgili düşünceleri, annelik rolünün kabulü, doğuma hazır oluş alt boyut puan ortalamaları bakımından istatistiksel anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Buna karşın, müdahale ve kontrol grupları arasında PKDÖ toplam ve PKDÖ-gebeliğin kabulü, doğum korkusu, anne ile ilişki, eşiyle ilişkisi alt boyut puan ortalamaları bakımından istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, gebelik günlüğünün daha uzun süreyle, farklı trimesterlerde denenmesi ve farklı durumlara etkisinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of keeping a pregnancy diary on prenatal adaptation in pregnant women. This study was conducted at the Obstetrics Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology at a university hospital between 8 July 2025 and 24 November 2025. The study sample consisted of a total of 48 pregnant women, with 24 in the intervention group and 24 in the control group. The study was completed with 17 pregnant women in the intervention group and 15 in the control group. As part of the study, a pregnancy diary was developed to enhance prenatal adaptation during pregnancy. No intervention other than routine care was provided to the pregnant women in the control group. Pregnant women in the intervention group were asked to complete a pregnancy diary at least four times a week for a period of 10 weeks starting at 28 weeks. The following data collection tools were used: Personal Information Form and Prenatal Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ). The data collection tools were administered to the pregnant women at 28 weeks, 33 weeks, and 38 weeks. In the statistical analysis of the data, in addition to descriptive statistics (percentage, count, standard deviation, mean), the ANOVA test for repeated measures, one-way analysis of variance, and the t-test for independent groups were used. The mean age was found to be 26.21 ± 4.34 in the intervention group and 27.67 ± 5.11 in the control group. In terms of educational level, university graduates (50.1%) constituted the majority in the intervention group, while high school graduates (45.8%) constituted the majority in the control group. Regarding employment status, it was determined that 50.0% of the intervention group and 45.8% of the control group were employed. Based on the findings, the groups exhibited a homogeneous distribution in terms of sociodemographic characteristics. The study found statistically significant differences between the intervention and control groups regarding the mean scores of the PSEQ subscales related to thoughts about one's own and the baby's health, acceptance of the maternal role, and readiness for childbirth (p<0.05). In contrast, no statistically significant differences were found between the intervention and control groups regarding the mean scores of the PSEQ total and the PSEQ subscales related to acceptance of pregnancy, fear of childbirth, relationship with the mother, and relationship with the spouse (p> 0.05). Consequently, it is recommended that the pregnancy diary be tested over a longer period, across different trimesters, and that its effects on various situations be evaluated.