Doğumsal hidronefrozlu olgularda erken dönem üriner sistem ultrasonografik durumun uzun dönem ürolojik çıktıları öngörme gücünün retrospektif analizi
Retrospective analysis of the predictive power of early postnatal urinary system ultrasonographic status for long-term urological outcomes in congenital hydronephrosis cases
  1. Tez No: 1008078
  2. Yazar: ERENCAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pediatric Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, antenatal hidronefroz (AHN) tanılı olgularda erken dönem ultrasonografik bulguların Society for Fetal Urology (SFU), Urinary Tract Dilation (UTD) ve Önen derecelendirme sistemlerine göre sınıflandırılarak; bu sistemlerin uzun dönemde cerrahi girişim gereksinimini öngörme güçlerinin ve gözlemciler arası uyumlarının karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2010-2023 yılları arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda üriner sistem ultrasonografisi yapılan ve PACS arşivinden görüntülerine erişilebilen, vezikoüreteral reflü (VUR) dışlanmış, izole hidronefrozlu 65 hastaya ait 80 böbrek ünitesi dahil edildi. Olguların yaşamın ilk 3 ayındaki standart üriner sistem ultrasonografi görüntüleri, hastaların klinik çıktılarına kör olan deneyim düzeyleri farklı üç radyolog tarafından SFU, UTD ve Önen sistemlerine göre bağımsız olarak derecelendirildi. Sistemlerin cerrahi girişimi öngörme başarıları ROC analizi (Eğri Altında Kalan Alan - AUC), gözlemciler arası uyumları ise Fleiss Kappa analizi ile değerlendirildi. Ayrıca UTD sisteminin yüksek risk grubu (P3), parankim durumuna göre modifiye edilerek (mUTD) sistemin performansı tekrar analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubundaki olguların %47,7'sine cerrahi girişim uygulanmıştır. Gözlemciler arası uyum en yüksek UTD sisteminde (κ=0,755) saptanmış, bunu Önen (κ=0,689) ve SFU (κ=0,642) sistemleri izlemiştir. Cerrahi girişimi öngörmede en yüksek tanısal doğruluk tek başına ön-arka (AP) renal pelvis çapında (AUC: 0,898) bulunmuştur. Sınıflama sistemleri arasında Önen (AUC: 0,823) ve SFU (AUC: 0,816) sistemleri yüksek ve benzer başarı gösterirken, standart UTD sistemi (AUC: 0,759) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük performans sergilemiştir. UTD P3 grubunun Önen kriterleri temel alınarak medüller ve kortikal incelme olarak alt gruplara ayrılması (mUTD) ile sistemin tanısal doğruluğu anlamlı düzeyde artarak (AUC: 0,816) diğer sistemlerle eşdeğer hale gelmiştir. Cerrahi girişim için optimal AP çap kesme değeri 15 mm olarak belirlenmiştir. Sonuç: UTD sınıflama sistemi, standart terminolojisi sayesinde en yüksek gözlemciler arası uyuma sahip olsa da en yüksek risk grubu olan P3 kategorisinin heterojen yapısı (medüller ve kortikal incelme ayrımının olmaması) nedeniyle cerrahiyi öngörmede SFU ve Önen sistemlerinin gerisinde kalmaktadır. Parankim kalınlığının daha detaylı değerlendirildiği modifiye sistemler, cerrahi kararı vermede daha yüksek doğruluk sağlamaktadır. Hidronefroz yönetiminde ideal yaklaşım, UTD sisteminin tekrarlanabilirliği ile Önen sisteminin parankimal detaylandırma gücünün birleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to classify early period ultrasonographic findings in cases with antenatal hydronephrosis (ANH) according to the Society for Fetal Urology (SFU), Urinary Tract Dilation (UTD), and Önen grading systems; and to comparatively analyze the predictive power of these systems for surgical intervention requirement in the long term and their inter-observer agreement. Material and Methods: 80 renal units of 65 patients with isolated hydronephrosis, excluding vesicoureteral reflux (VUR), who underwent urinary system ultrasonography between 2010 and 2023 at the Department of Radiology, Ege University Hospital, and whose images were accessible via the PACS archive, were evaluated. Standard urinary system ultrasonography images from the first 3 months of life were independently graded by three radiologists with different levels of experience who were blinded to the patients' clinical outcomes according to SFU, UTD, and Önen systems. The success of the systems in predicting surgical intervention was evaluated using ROC analysis (Area Under the Curve - AUC), and inter-observer agreement was evaluated using Fleiss Kappa analysis. Additionally, the high-risk group of the UTD system (P3) was modified according to parenchymal status (mUTD), and the performance of the system was re-analyzed. Results: Surgical intervention was performed on 47.7% of the patients in the study group. The highest inter-observer agreement was detected in the UTD system (κ=0.755), followed by the Önen (κ=0.689) and SFU (κ=0.642) systems. The highest diagnostic accuracy in predicting surgical intervention was found in the anterior-posterior (AP) renal pelvis diameter alone (AUC: 0.898). Among the classification systems, the Önen (AUC: 0.823) and SFU (AUC: 0.816) systems showed high and similar success, while the standard UTD system (AUC: 0.759) exhibited statistically significantly lower performance. With the division of the UTD P3 group into subgroups as medullary and cortical thinning based on Önen criteria (mUTD), the diagnostic accuracy of the system increased significantly (AUC: 0.816) and became equivalent to other systems. The optimal AP diameter cut-off value for surgical intervention was determined as 15 mm. Conclusion: Although the UTD classification system has the highest inter-observer agreement thanks to its standard terminology, it lags behind the SFU and Önen systems in predicting surgery due to the heterogeneous structure of the P3 category (lack of distinction between medullary and cortical thinning), which is the highest risk group. Modified systems in which parenchymal thickness is evaluated in more detail provide higher accuracy in making surgical decisions. The ideal approach in hydronephrosis management is the combination of the reproducibility of the UTD system with the parenchymal detailing power of the Önen system.