Lise öğrencilerinin antrenörlük mesleğine yönelik tutumları ile spora yönelik tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between high school students' attitudes towards coaching profession and their attitudes towards sports
  1. Tez No: 1008079
  2. Yazar: METEHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN, DOÇ. DR. VOLKAN SURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara ilinde öğrenim gören lise öğrencilerinin spora ve antrenörlük mesleğine karşı geliştirdikleri tutumların incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim döneminde toplam 556 lise öğrencisinden oluşan bir örneklem grubu üzerinde yürütülmüştür. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modelinin benimsendiği çalışmada veriler;“Antrenörlük Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”,“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ve katılımcıların kişisel özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”aracılığıyla derlenmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel analizleri SPSS 27.0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Analiz aşamasında değişkenlerin doğasına göre frekans ve yüzde hesaplamaları, Independent Samples T-Test, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, lise öğrencilerinin antrenörlük mesleğine dair tutumlarının; cinsiyet, yaş, spor yapma alışkanlığı, güncel fiziksel hareketlilik durumu ve spor yapma biçimi değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığını göstermektedir. Buna karşın, sınıf düzeyi ve memleket değişkenlerinin antrenörlük tutumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Spora yönelik tutumlar açısından yapılan incelemede ise; cinsiyet, spor yapma durumu, mevcut fiziksel aktivite katılımı ve aktiviteyi gerçekleştirme şekli değişkenlerinde anlamlı farklılıklar görülürken; sınıf, memleket ve yaş değişkenlerinde benzer bir farklılaşmaya rastlanmamıştır. Son olarak, katılımcıların antrenörlük mesleğine yönelik tutumları ile spora yönelik tutumları (ve bu kavramların alt boyutları) arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, öğrencilerin spora karşı olumlu yaklaşımlarının antrenörlük mesleğine bakış açılarını da pozitif yönde desteklediği şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes of high school students studying in Ankara towards sports and the coaching profession. The research was conducted during the 2024-2025 academic year with a sample group consisting of 556 high school students. Adopting the relational survey model, one of the quantitative research designs, the data were collected through the“Attitude Scale Towards the Coaching Profession,”the“Attitude Scale Towards Sports,”and a“Demographic Information Form”designed to determine the personal characteristics of the participants. The statistical analysis of the collected data was performed using SPSS 27.0 software. During the analysis phase, frequency and percentage calculations, Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation analysis were utilized to determine the direction of the relationship between variables, depending on the nature of the data.Findings obtained from the research indicate that high school students' attitudes toward the coaching profession differ significantly according to the variables of gender, age, sports habits, current physical activity status, and the type of sports participation. On the other hand, no statistically significant effect of grade level and hometown variables on coaching attitudes was detected. In the examination conducted in terms of attitudes toward sports, significant differences were observed in the variables of gender, sports participation status, current physical activity involvement, and the manner of performing the activity, while no such differentiation was found in the grade level, hometown, and age variables.Finally, a positive, moderate, and significant relationship was identified between the participants' attitudes toward the coaching profession and their attitudes toward sports (including their sub-dimensions). This result suggests that students' positive approaches toward sports also positively support their perspectives on the coaching professio