Otizmli çocukların ailelerinin ve öğretmenlerinin çocukların okupasyonel performansı, duyusal reaktivitesi, yürütücü işlevleri ve sosyal iletişim becerilerine yönelik algılarının karşılaştırılması
Comparing the perceptions of parents and teachers of children with autism regarding children's occupational performance, sensory reactivity, executive functions, and social communication skills
  1. Tez No: 1008121
  2. Yazar: ÖMÜR CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KOLİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış çocukların okupasyonel performansı, duyusal reaktivitesi, yürütücü işlevleri ve sosyal iletişim becerilerine ilişkin aile ve öğretmen algılarını karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 6–9 yaş aralığında hafif ve orta düzey OSB tanısı almış 45 çocuk ile bu çocukların aileleri ve öğretmenlerini kapsamaktadır. Çocukların okupasyonel performansı Kanada Okupasyonel Performans Ölçümü (KOPÖ), duyusal reaktivite özellikleri Dunn Duyu Profili, yürütücü işlevleri Yürütücü İşlev Davranış Değerlendirme Envanteri (YİYDDE) ve sosyal iletişim becerileri Sosyal İletişim Ölçeği (SİÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler aile ve öğretmen bakış açılarına göre ayrı ayrı yapılmıştır. Bulgulara göre, çocukların okupasyonel performans, okupasyonel memnuniyet ve sosyal iletişim becerilerine ilişkin aile ve öğretmen değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Duyusal reaktivite alanında ise Dunn Duyu Profili'nin“aktivite seviyesini etkileyen hareket düzenlemeleri ve duyusal cevaplarını etkileyen duyusal girdilerin düzenlenmesi”alt boyutları dışında kalan tüm alt boyutlarında aile ve öğretmen değerlendirmeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). Yürütücü işlevlere ilişkin tüm alt boyutlarlarda öğretmen değerlendirmelerinin aile değerlendirmelerine kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). OSB'li çocukların işlevselliğinin değerlendirilmesinde aile ve öğretmen algılarında belirli alanlarda benzerlik ve farklılıklar gösterdiği ortaya koyulmuştur. Bulgular, çocukların performanslarının çoklu bakış açısıyla değerlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Ergoterapi değerlendirme ve müdahale süreçlerinde aile ve öğretmen iş birliğine dayalı, bütüncül bir yaklaşım belirlemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comparatively examine parents' and teachers' perceptions of occupational performance, sensory reactivity, executive functions, and social communication skills in children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD). The research included 45 children aged 6–9 years with mild to moderate ASD diagnoses, along with their parents and teachers. The children's occupational performance was assessed using the Canadian Occupational Performance Measure (COPM), their sensory reactivity characteristics using the Dunn Sensory Profile, their executive functions using the Executive Function Behavior Assessment Inventory (BRIEF), and their social communication skills using the Social Communication Scale (SCQ). Assessments were conducted separately from the perspectives of the families and teachers. According to the findings, there was no statistically significant difference between the parents and teachers assessments of the children's occupational performance, occupational satisfaction, and social communication skills (p>0.05). In the sensory reactivity domain, statistically significant differences were found between parents and teachers assessments in all subscales of the Dunn Sensory Profile except for the subscales“movement regulation affecting activity level”and“regulation of sensory input affecting sensory responses”(p<0.05). Teacher assessments were found to be significantly higher than parent assessments in all subscales related to executive functions (p<0.05). The study revealed similarities and differences in parent and teacher perceptions in certain areas when assessing the functioning of children with ASD. The findings emphasize the importance of evaluating children's performance from multiple perspectives. A holistic approach based on parent and teacher collaboration is recommended in occupational therapy assessment and intervention processes.