Otizmli spektrum bozukluğu olan çocuklara mesleklerin öğretiminde küçük grupta sunulan sabit bekleme süreli öğretimin etkililiği
The effectiveness of constant time delay procedure in teachi̇ng discrimination skills to chi̇ldren wi̇th autism spectrum disorders in small group teaching instruction
  1. Tez No: 438255
  2. Yazar: SERAP DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, OSB olan çocuklara mesleklerin öğretiminde küçük grupta sunulan sabit bekleme süreli öğretimin etkililiğini incelemektir. Araştırma, yaşları 5-6 arasında değişen OSB olan biri kızı ikisi erkek üç çocuk ve onların normal gelişim gösteren altı akranı ile yürütülmüştür. Araştırmada bütün çocuklara hedeflenen mesleklere ilişkin beş farklı soru kalıbını (Kim, nerede, ne iş yapar, (İlgili eylemi) kim yapar, (Mesleğin gerçekleştiği ortamda kim çalışır?) sözel olarak yanıtlama becerisi öğretilmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma bulguları, çalışmaya katılan tüm katılımcıların hedeflenen meslekleri öğrendiklerini, farklı ortam ve araç-gerece genellediklerini, bu becerileri 1, 2 ve 4 hafta sonra da koruduklarını göstermektedir. OSB olan katılımcıların akranları için hedeflenen becerilerin bazılarını edindikleri görülmektedir. Araştırman sosyal karşılaştırma yoluyla toplanan sosyal geçerlik bulgularında, OSB' li katılımcıların normal gelişim gösteren akranları ile aynı düzeyde performans sergilediğini göstermektedir. Katılımcıların ailelerinden ve öğretmenlerinden alınan sosyal geçerlik verileri ise çalışmanın olumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigated, the effectiveness of constant time delay procedure in teaching different groups of question with Autism Spectrum Disorders in small group teaching instruction. The research was conducted with one girl and two boys with ASD, whose age ranging 5-6 and and six normally developed peers. In the study, all of children who had taken part in the research, 'who?', 'where?', ' what does he do?', 'who is (related actions) do?', ' (where the prefession is made) who does work?' verbally answering questions was taught. In this study, multiple probe design with probe trials, which is one of the single subject designs, was used. Results of the study show that all of the participants learned target skills, generalizated these skills to different settings and materials, and maintained 1, 2 and 4 weeks after the study finished. Observational learning data has varying about the participants however all of the participant have learned some of their peers target skills.Social validity findings of the study, the data were collected through social comparision shows that the same level of the performance with their peers with normal developmental children. Social validity data collected from parents and teachers Show that the study is positive.