3. basamak bir sağlık kuruluşuna başvuran akut pankreatitli olguların prognoz ve etiyolojisinin retrospektif olarakdeğerlendirilmesi
Retrospective evaluation of prognosis and etiology in acute pancreatitis cases presenting to a tertiary care center
  1. Tez No: 1008145
  2. Yazar: EYYÜP ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, akut pankreatit tanısıyla yatarak tedavi edilen hastaların demografik özellikleri, etiyolojik dağılımları ve klinik seyirleri incelenmiş; laboratuvar ve görüntüleme bulguları ışığında son yıllardaki tedavi yaklaşımları ile hastalık prognozu değerlendirilmiştir. Metod: Retrospektif tasarlanan çalışmaya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda 01.01.2015–31.12.2025 tarihleri arasında akut pankreatit tanısıyla hospitalize edilen toplam 104 hasta dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların %59'u kadın (61 hasta), %41'i erkek (43 hasta) olup, yaş ortalaması 30,3±16,9 yıl (18–86 yıl) olarak belirlenmiştir. Etiyolojik değerlendirmede en sık idiyopatik nedenler gözlenmiş, bunu biliyer ve dislipidemiye bağlı pankreatitler takip etmiştir. Hastaların 89'unda (%85,5) ödematöz, 2'sinde (%1,9) nekrotizan pankreatit saptanmıştır. Tüm olguların %12,5'inin mortalite ile sonuçlandığı tespit edilmiştir. İleri yaşın pankreatit şiddeti ve mortalite ile ilişkili olduğu gözlenmiş; yüksek C-reaktif protein (CRP) düzeyine sahip hastalarda organ yetmezliği ve ölüm oranının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca serum üre, kreatinin ve LDH yüksekliği, mortalite ile anlamlı ilişki göstermiştir. Nekroz gelişimi açısından ise Ranson skoru, diğer klinik skorlamalara göre daha fazla vaka öngörmede duyarlı bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak, çalışmamızda akut pankreatit etiyolojisinde biliyer nedenlerin en sık gözlendiği, yaş ilerledikçe pankreas tutulumunun ve şiddetin arttığı, etiyolojik gruplar arasında mortalite oranlarında anlamlı farklılık olmadığı ortaya konmuştur. Klinik skorlamalar ve özellikle CRP düzeyi takibi, hastalığın gidişatını öngörmede önemli bir prognostik gösterge olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the demographic characteristics, etiological distribution, and clinical course of patients hospitalized with acute pancreatitis, and to assess disease prognosis in light of laboratory findings, imaging results, and current treatment approaches. Methods: In this retrospective study, a total of 104 patients who were hospitalized with a diagnosis of acute pancreatitis between January 1, 2015 and December 31, 2025 at the Department of Gastroenterology, Dursun Odabaş Medical Center, Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, were included. Results: Of the patients, 59% (n=61) were female and 41% (n=43) were male. The mean age was 30.3 ± 16.9 years (range: 18–86 years). Etiological evaluation revealed that idiopathic causes were most common, followed by biliary and dyslipidemia-related pancreatitis. Edematous pancreatitis was identified in 89 patients (85.5%), while necrotizing pancreatitis was detected in 2 patients (1.9%). The overall mortality rate was 12.5%. Advanced age was significantly associated with increased disease severity and mortality. Patients with elevated C-reactive protein (CRP) levels had higher rates of organ failure and mortality. Furthermore, elevated serum urea, creatinine, and lactate dehydrogenase (LDH) levels were significantly associated with mortality. In predicting necrosis, the Ranson score demonstrated greater sensitivity compared to other clinical scoring systems. Conclusion: In conclusion, biliary causes were among the most frequent etiological factors of acute pancreatitis in our cohort. Disease severity and pancreatic involvement increased with advancing age, whereas no significant difference in mortality was observed among etiological groups. Clinical scoring systems, particularly CRP level monitoring, were found to be valuable prognostic indicators in predicting disease course.