Blastokist kalitesinin embriyo anöploidisine etkisi
The impact of blastocyst quality on embryo aneuploidy
- Tez No: 1008146
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Embriyo seçimi, yardımcı üreme tekniklerinde gebelik başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Embriyolardaki kromozomal anomaliler implantasyon başarısızlığı ve erken gebelik kayıplarının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmada blastokist morfolojik kalitesi ile embriyo anöploidisi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu retrospektif çalışmada preimplantasyon genetik test (PGT-A) uygulanan 221 blastokist incelenmiştir. Blastokistler Gardner sınıflama sistemine göre iyi, orta ve kötü kalite olarak gruplandırılmış ve kromozomal durumları yeni nesil dizileme (NGS) yöntemi ile belirlenmiştir. Blastokistlerin %55,7'si iyi kalite, %32,1'i orta kalite ve %12,2'si kötü kalite olarak sınıflandırılmıştır. Öploidi oranı iyi kalite blastokistlerde %54,5, orta kalite blastokistlerde %39,4 ve kötü kalite blastokistlerde %7,4 olarak bulunmuştur. Blastokist kalitesi azaldıkça anöploidi oranının anlamlı şekilde arttığı saptanmıştır (p < 0,001). Çok değişkenli analizde kötü kalite blastokistlerin anöploid olma riskinin iyi kalite blastokistlere göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (OR = 12,33; p < 0,001). Anne yaşı ≥35 olan olgularda anöploidi oranı daha yüksek bulunmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sonuç olarak blastokist morfolojik kalitesi ile embriyo anöploidisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte iyi kalite blastokistlerde de anöploidi görülebilmesi nedeniyle embriyo seçiminde morfolojik değerlendirmenin genetik analizlerle desteklenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Embryo selection is a critical step affecting pregnancy success in assisted reproductive technologies. Chromosomal abnormalities are one of the main causes of implantation failure and early pregnancy loss. This study aimed to evaluate the relationship between blastocyst morphological quality and embryo aneuploidy. In this retrospective study, 221 blastocysts that underwent preimplantation genetic testing for aneuploidy (PGT-A) were analyzed. Blastocyst morphology was classified as good, moderate, or poor according to the Gardner grading system, and chromosomal status was determined using next-generation sequencing (NGS). Among the analyzed blastocysts, 55.7% were good quality, 32.1% moderate quality, and 12.2% poor quality. Euploidy rates were 54.5% in good-quality, 39.4% in moderate-quality, and 7.4% in poor-quality blastocysts. Aneuploidy rates increased significantly as blastocyst quality decreased (p < 0.001). Multivariate analysis showed that poor- quality blastocysts had a significantly higher risk of aneuploidy compared to good- quality blastocysts (OR = 12.33; p < 0.001). Maternal age ≥35 years was associated with a higher aneuploidy rate, although this relationship was not statistically significant. In conclusion, blastocyst morphological quality is associated with embryo aneuploidy. However, since aneuploidy can also occur in good-quality blastocysts, combining morphological evaluation with genetic analysis may improve embryo selection.