Sporun teşkilatlanması, spor federasyonlarının hukuki statüsü ve idari teşkilat içerisindeki yeri
The organization of sports, the legal status of sports federations, and their place and position in the administrative organization
- Tez No: 669766
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada sporun teşkilatlanması, spor federasyonlarının hukuki statüsü ve idari teşkilat içerisindeki yeri ortaya konulması amaçlanmıştır. Genel olarak bakıldığında, Spor federasyonlarını düzenleyen 3289 sayılı, yeni adıyla Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu, spor federasyonlarının sahip olduğu tüzel kişiliğin hukukî niteliğini açıkça ortaya koymamıştır. Bu nedenle spor federasyonlarının özel hukuk tüzel kişiliğine mi yoksa kamu tüzel kişiliğine mi sahip olduğunun belirlenmesi çok kritik bir öğe olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada bu konuda yargı içtihatları ve doktrinde yer alan görüşlere de yer vermek suretiyle bir değerlendirme yapılmış ve çeşitli önerilere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Spor Federasyonu, Spor Hukuku, Özel Hukuk Tüzel Kişiliği, Kamu Hukuku Tüzel kişiliği, İdari Teşkilat
Özet (Çeviri)
This study, it's aimed to reveal the organization of sports, the legal status of sports federations, and their place and position in the administrative organization. Generally, law no 3289 on Youth and Sports Services, which regulates sports federations, doesn't clearly define the legal character of the legal entity owned by sports federations. For this reason, determining whether sports federations have a private legal entity or a public legal entity is a very critical element. In this study, an development has been made by including the opinions in the jurisprudence and doctrine and various suggestions have been made. KEYWORDS: Sports Federation, Sports Law, Private Law Legal Entity, Public Law Legal Entity, Administrative Organization