STEM eğitimi bağlamında akıl ve zeka oyunlarının uygulama sürecinin incelenmesi
An analysis of the implementation process of mind and intelligence games in the context of STEM education
- Tez No: 1008205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
STEM eğitimi fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin bütünleştirilerek gerçek yaşam problemlerinin çözümüne odaklanan disiplinler arası bir eğitim yaklaşımıdır. Bu yaklaşımda, sosyal değeri olan bağlamlar içerisinde mühendislik tasarım süreci temel alınır ve öğrencilerin kanıta dayalı karar verme, problem çözme ve iş birliği becerilerini geliştirmeleri hedeflenir. STEM eğitimi, öğrencilerin bilgiyi günlük yaşamla ilişkilendirerek anlamlı ve kalıcı öğrenmelerini destekler. Araştırmanın amacı, yedinci sınıf öğrencileriyle STEM bağlamında oluşturulan akıl ve zeka oyunu etkinliklerine yönelik öğrencilerin deneyimlerini ve görüşlerini incelemektir. Çalışma, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında bir ortaokulda öğrenim gören yedinci sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması benimsenmiştir. Uygulama süreci sekiz hafta sürmüş olup, uygulama sürecinde jenga, origami, sudoku, kakuro, labirent ve STEM zinciri etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri toplama aracı olarak bireysel görüşme, odak grup görüşmesi ve gözlem kullanılmıştır. Bu araçlardan elde edilen verilerin çözümlenmesinde nitel veri analiz tekniklerinden betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, STEM eğitimi bağlamında uygulanan akıl ve zeka oyunlarının öğrencilerin bilişsel, sosyal ve motor becerini olumlu etkilediği ortaya koyulmuştur. Öğrencilerin problem çözme, analitik düşünme, mantıksal muhakeme ve strateji geliştirme becerilerinin geliştiği; aynı zamanda iş birliği, iletişim ve sorumluluk alma düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin STEM bağlamında oluşturulan akıl ve zeka oyunu etkinliklerinden keyif aldıkları ve uygulama sürecinde eğlendikleri görülmüştür. Bu bağlamda STEM disiplinlerine yönelik farkındalıklarının güçlendiği ve öğrenme sürecine daha aktif katılım sağladıkları görülmüştür. STEM temelli akıl ve zeka oyunlarının eğitim ortamlarında etkili bir öğretim aracı olarak kullanılabileceği ve öğrencilerin çok yönlü gelişimlerini desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
STEM education is an interdisciplinary educational approach that integrates science, technology, engineering, and mathematics disciplines and focuses on solving real-life problems. In this approach, the engineering design process is fundamental within contexts of social value, and the goal is for students to develop evidence-based decision-making, problem-solving, and collaboration skills. STEM education supports meaningful and lasting learning by helping students relate knowledge to their daily lives. The purpose of the study is to examine the experiences and opinions of seventh-grade students regarding mind and intelligence game activities created in a STEM context. The study was conducted with seventh-grade students attending a middle school during the 2025–2026 academic year. A case study, one of the qualitative research approaches, was adopted in the research. The implementation process lasted eight weeks, during which jenga, origami, sudoku, kakuro, maze, and STEM chain activities were carried out. Individual interviews, focus group interviews, and observation were used as data collection tools in the research. Descriptive analysis, one of the qualitative data analysis techniques, was used to analyze the data obtained from these tools. According to research findings, mind and intelligence games applied in the context of STEM education have been shown to positively affect students' cognitive, social, and motor skills. It has been determined that students' problem-solving, analytical thinking, logical reasoning, and strategy development skills have improved; at the same time, their levels of cooperation, communication, and responsibility have increased. Furthermore, it has been observed that students enjoy the mind and intelligence game activities created in the context of STEM and have fun during the application process. In this context, it has been seen that their awareness of STEM disciplines has been strengthened and they have participated more actively in the learning process. It can be said that STEM-based mind and intelligence games can be used as an effective teaching tool in educational environments and support the multidimensional development of students.