The effects of safflowerderived extraction exosomelike nanoparticles (SDELNs) on neuroblastoma cells
Aspir bitkisinden elde edilen eksozom benzeri nanopartiküllerin nöroblastom üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 1008241
  2. Yazar: EHSAN SAEED MOHAMMED ALMUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ ARDA EŞMEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
Özet
Nöroblastoma, tüm pediatrik malignitelerin yaklaşık %6-10'unu oluşturan, sempatik sinir sisteminin öncü hücrelerinden kaynaklanan nadir ve agresif bir çocukluk dönemi kanseridir. Sağlıklı bir hücrenin kanserleşmesi süreci değerlendirildiğinde, onkogenlerde, tümör baskılayıcı genlerde ve DNA tamir mekanizmasında görev alan genlerde mutasyonların meydana geldiği, moleküler ve genetik değişimlerin olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle de mutasyon meydana gelen genlerin hücrenin devamlılığını sürdürebilmesi için gerekli hayati fonksiyonlarda (hücrenin oluşum ve döngüsü vb.) görev alan proteinleri kodlaması ayrıca önem arz etmektedir. Her ne kadar, sağlıklı bir hücrenin kanserleşmesi olayı genetik olarak nitelendirilse de günümüzde yapılan çalışmalarla bilim insanları kanserleşmenin genetik ve epigenetik değişimler sonucunda gerçekleştiğini tespit etmişlerdir. Epigenetik değişimler, DNA dizisinde herhangi bir değişim olmadan hücre bölünmesi esnasındaki gen fonksiyon değişimleri olarak tanımlanmaktadır. Memeli hücrelerinin normal gelişimi ve devamlılığı açısından epigenetik mekanizmalar önemli yer tutumaktadır. Tez çalışmasında konu edilen, nöroblastoma olgunlaşmamış hücrelerin (embriyonel) değişimi ile meydana gelen tümörler olup vücudun istem dışı fonksiyonlarını (kan dolaşımı, kalp atımı, sindirim sistemi, boşaltım sistemi vb.) düzenleyen sempatik sinir sistemi tümörleridir ve çoğunlukla 6 yaşından küçük çocuklarda (yeni doğanlar ve süt çocuklarında görülme sıklığı oldukça yüksektir.) görülmektedir. Bu kanser türü için uygulanan farklı tedavi yöntemleri mevcut olsa da hastalığın yeniden ortaya çıkma oranının yüksek, genel sağ kalım yüzdesinin düşük olması gibi zayıflatıcı sebeplerden dolayı etkili bir sonuç elde edilememektedir. Nöroblastoma tümör oluşumuna neden olabilecek moleküler düzeydeki etkenler henüz tam olarak tanımlanmamış olsa dahi, yapılan çalışmalar genetik ve epigenetik mekanizmaların yönlendirmesi ile embriyonal dönemde görülen nöral krest hücrelerinde değişimlerin olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is a rare and aggressive childhood cancer originating from the precursor cells of the sympathetic nervous system, accounting for approximately 6-10% of all pediatric malignancies. Although there are different treatment methods [surgery, radiation therapy, chemotherapy, immunotherapy and biological therapy] applied for this type of cancer, an effective result cannot be obtained due to debilitating reasons such as the high recurrence rate of the disease and the low overall survival rate. In this direction, it should be aimed to understand the formation and spread of neuroblastoma, to use the molecular factors involved in this process in developming new treatments, to minimize damage to healthy tissues during treatment and to minimize tissue toxicity. Today, many scientists are working towards this goal and using effective and efficient systems such as drug-loaded nanoparticles, they provide direct application of the drug to the target tissues. The aim of this thesis study; is aimed to investigate the biological effects on the target tissue by using natural exosomes created from plant origin. For this purpose, the effects of exosome-like nanoparticles isolated from the Safflower (Carthamus tinctorius L.) plant, which has many uses in the field of medicine, on the human neuroblastoma cell line (SH-SY5Y) were analyzed in vitro. With this thesis, firstly, exosomes were obtained from plant sap by using Low pH Based Exosome Isolation Method. Bicinchoninic Acid Analysis (BCA) was applied for the quantitative analysis of the exosomes obtained. The number of exosomes were determined by Nanoparticle Tracking Analysis using the Nanosight NS300 device. Exosomes obtained suitable for working conditions were treated with SH-SY5Y cells cultured under appropriate conditions. Safflower exosomes were applied at five different concentrations (25, 50,100, 150, 200 microgram/ml) and cytotoxicity analyzes were performed. If the obtained data accepted the mean and Gaussian distribution, they were summarized as the corresponding standard deviation (SD). SDELNs measured on average 70.22 nm in diameter. Of the five treatment groups, SDELNs significantly reduced cell proliferation in the SH-SY5Y neuroblastoma cell line with increasing concentrations compared to the control group and other treatment groups with lower concentrations. Statistical analysis also showed a significant difference in cell viability between different concentrations of SDELN. Data from this study showed that SDELNs showed significant cytotoxicity against the neuroblastoma cell line. They demonstrated in vitro potential efficacy of SDELNs against neuroblastoma. SDELNs may serve against the neuroblastoma cell line as demonstrated in vitro. We conclude that SDELNs may offer a cost-effective and safer alternative to current therapies to target neuroblastoma. However, more research is needed to fully understand their potential to establish protocols for mass production and safe use in clinical settings.