Lider ve yöneticilerde güven ve güç algısı: Atanmışlar ve seçilmişler üzerine bir analiz
Perception of trust and power among leaders and managers: An analysis of appointed and elected officials
- Tez No: 1008278
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, lider ve yöneticilerde asta güven ile güç algısı arasındaki ilişkiyi atanmış ve seçilmiş statü grupları bağlamında karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, lider ve yöneticilerin astlarına duydukları güvenin bireysel güç ve pozisyonel güç algılarıyla nasıl bir ilişki içinde olduğu ele alınmıştır. French ve Raven'ın güç kaynakları yaklaşımı temelinde bireysel güç; uzmanlık gücü ve karizmatik güç boyutlarıyla, pozisyonel güç ise yasal güç, zorlayıcı güç ve ödüllendirici güç boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemiyle yürütülmüş ve veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Araştırma modelinde asta güven bağımsız değişken; bireysel güç ve pozisyonel güç ise bağımlı değişkenler olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS, SmartPLS ve Jamovi programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış; değişkenler arasındaki ilişkiler PLS-SEM yöntemiyle test edilmiştir. Ayrıca atanmış ve seçilmiş lider/yönetici grupları arasındaki farklılıkları incelemek amacıyla PLS-MGA analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, asta güven ile bireysel güç ve pozisyonel güç algıları arasında belirli düzeylerde ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Özellikle bireysel güç kapsamında yer alan uzmanlık gücü ve karizmatik güç, güvene dayalı yönetsel ilişkilerle daha yakından ilişkili görünmektedir. Buna karşılık pozisyonel güç boyutlarının güven algısıyla ilişkisi, yönetsel statü ve güç kullanım biçimine göre farklılaşmaktadır. Bulgular, atanmış ve seçilmiş lider/yöneticilerde güç-güven ilişkisinin aynı biçimde işlemediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comparatively examine the relationship between trust in subordinates and power perception among leaders and managers within the context of appointed and elected status groups. The study focuses on how the trust that leaders and managers place in their subordinates is related to their perceptions of personal power and positional power. Based on French and Raven's approach to power bases, personal power is evaluated through the dimensions of expert power and charismatic power, while positional power is examined through the dimensions of legitimate power, coercive power, and reward power. The study was conducted using a quantitative research design, and the data were collected through a survey method. In the research model, trust in subordinates was determined as the independent variable, whereas personal power and positional power were defined as the dependent variables. The data obtained were analyzed using SPSS, SmartPLS, and Jamovi software. Within this scope, the validity and reliability analyses of the scales were conducted, and the relationships between the variables were tested through the PLS-SEM method. In addition, PLS-MGA analysis was applied to examine the differences between appointed and elected leader/manager groups. The research findings indicate that there are certain levels of relationships between trust in subordinates and perceptions of personal and positional power. In particular, expert power and charismatic power, which are dimensions of personal power, appear to be more closely associated with trust-based managerial relationships. On the other hand, the relationship between positional power dimensions and trust perception differs according to managerial status and the form of power use. The findings reveal that the power-trust relationship does not operate in the same way among appointed and elected leaders/managers.