Ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyleri ile adalet harcamaları arasındaki ilişki
The relationship between countries' economic development levels and justice expenditures
- Tez No: 1008311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK ASLI CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyleri ile adalet sistemi performansı arasındaki ilişkiyi Yeni Kurumsal İktisat perspektifinden ve karşılaştırmalı bir analizle incelemektedir. Adalet sistemi, sadece bir kamu hizmeti değil; mülkiyet haklarını güvence altına alan, işlem maliyetlerini düşüren ve ekonomik aktörler için öngörülebilir bir hukuki güvenlik ortamı yaratan temel bir ekonomik altyapı olarak kabul edilmektedir. Çalışmada, CEPEJ ve Dünya Adalet Projesi (WJP) verileri kullanılarak, 2012-2024 döneminde ülkelerin GSYH düzeyleri ile hukukun üstünlüğü ve yargısal etkinlik göstergeleri arasındaki etkileşim değerlendirilmektedir. Çalışma sonuçları ekonomik gelişmişlik ile hukukun üstünlüğü arasında güçlü bir korelasyon olduğunu ve öngörülebilir hukuk sistemlerinin sürdürülebilir ekonomik büyüme için belirleyici bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır.“Kapsayıcı kurumlar”teorisiyle paralel şekilde, mülkiyet haklarını koruyan ve keyfi müdahaleleri engelleyen yargı sistemlerinin yatırım ortamını iyileştirdiği belirtilmektedir. Ancak, adalet sistemine ayrılan mali kaynakların miktarı ile sistemin kalitesi arasında her zaman doğrusal bir ilişki bulunmadığı görülmektedir. Analize konu olan üst-orta gelir grubundaki bazı ülkeler, ekonomik kapasiteye rağmen yargı bağımsızlığı ve hukuki güvenlik alanındaki gerilemelerin adalet sisteminin verimliliğini düşürdüğünü kanıtlamaktadır. Buna karşılık Ruanda ve Ukrayna gibi örnekler, kısıtlı ekonomik kaynaklara rağmen güçlü siyasi irade ve stratejik kurumsal reformlarla yüksek yargısal performansın mümkün olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, adalet harcamalarının niceliğinden ziyade, bu kaynakların hukuki öngörülebilirliği sağlayacak ve yolsuzluğu minimize edecek yapısal reformlarla desteklenmesi, ekonomik kalkınmanın itici güçlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Adalet sistemi, ekonomik bir maliyet kalemi olmaktan ziyade, sosyal sermayeyi ve demokratik gelişimi besleyen stratejik bir yatırım niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between countries' levels of economic development and the performance of their justice systems from a New Institutional Economics perspective and through a comparative analysis. The justice system is considered not merely a public service, but a fundamental economic infrastructure that safeguards property rights, reduces transaction costs, and creates a predictable legal security environment for economic actors. Using data from CEPEJ and the World Justice Project (WJP), the study empirically evaluates the interaction between countries' GDP levels and indicators of the rule of law and judicial effectiveness during the 2012-2024 period. The analysis findings reveal a strong correlation between economic development and the rule of law, and that predictable legal systems are a decisive factor for sustainable economic growth. In line with the theory of“inclusive institutions,”it is found that judicial systems that protect property rights and prevent arbitrary interference improve the investment environment. However, it is observed that there is not always a linear relationship between the amount of financial resources allocated to the justice system and the quality of the system. Some upper-middle-income countries analyzed demonstrate that despite economic capacity, declines in judicial independence and legal security reduce the efficiency of the justice system. Conversely, examples such as Rwanda and Ukraine show that high judicial performance is possible with strong political will and strategic institutional reforms, even with limited economic resources. Consequently, rather than focusing solely on the quantity of justice expenditures, supporting these resources with structural reforms that ensure legal predictability and minimize corruption is considered one of the driving forces of economic development. The justice system is not merely an economic cost item, but a strategic investment that fosters social capital and democratic development.