Fokal segmental glomerüloskleroz olgularında yeni nesil dizileme ile genetik etyopatogenezin araştırılması
Investigating genetic etiopathogenesis in focal segmental glomerulosclerosis cases utilizing next-generation sequencing
  1. Tez No: 1008315
  2. Yazar: MARYAM ESMAEILZADEH AGHJEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZTÜRK, DOÇ. DR. İLKNUR SUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
Özet
Fokal Segmental Glomerüloskleroz (FSGS), podosit hasarı ile karakterize olup glomerüler filtrasyon bariyerinin bozulmasına ve belirgin proteinüriye yol açan önemli bir klinikopatolojik hastalıktır. Hastalık çoğu olguda ilerleyici seyir göstererek son dönem böbrek hastalığına (SDBH) ilerleyebilmektedir. Bu tez çalışmasında, böbrek biyopsisi ile FSGS tanısı konulmuş 18 yaş üstü 50 olguda Tüm Ekzom Dizileme (TED) analizi yapıldı. Sonra tespit edilen varyantların seçilen vakalarda doğrulanması ve ailelerinde segregasyon analizi için Sanger dizileme yapıldı. 50 olguda gerçekleştirilen TED analizi sonucunda, 25 olguda FSGS ile ilişkili olabilecek aday genlerde, olgunun kliniğini açıklayacak varyant veya CNV saptanmadı. hastalıkla ilişkili olabilecek varyant tespit edilen 7 olguda aile bireylerinden örnek temin edilemediğinden Sanger dizileme yapılamamıştır. 12 olguda ise sanger dizileme sonucunda incelenen varyantın/varyantların FSGS'nin gelişiminde patojenik etkileri olmadığı (benign bir değişim oldukları) sonucuna varılmıştır. 3 olguda, SDCCAG8, NPHS2 ve COQ8B genlerinde hastalığın patogenezini açıklayan, daha önce tanımlanmış, patojenik ve muhtemel patojenik varyantlar tespit edildi. 3 olguda ise MAPKBP1, PODXL ve ARHGAP24 genlerinde daha önce bildirilmemiş yeni varyantlar tespit edildi. Sonuç olarak bu tez çalışmasında kullanılan TED yöntemi, FSGS tanılı olgularda bilinen hastalık genlerinin ve saptanan yeni varyantların tanısal değerini ortaya koymuş, ayrıca olası aday genlerin rolüne dikkat çekmiştir. Klinik bulgularla uyumlu patojenik varyantların belirlenmesi ise genetik danışmanlık sürecine katkı sağlayarak aile içindeki riskli bireylerin saptanmasına olanak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Focal Segmental Glomerulosclerosis (FSGS) is a clinicopathological disease characterized by podocyte injury, leading to disruption of the glomerular filtration barrier and significant proteinuria, and may progress to end-stage renal disease (ESRD). In this thesis, Whole Exome Sequencing (WES) analysis was performed in 50 patients over 18 years of age diagnosed with FSGS by kidney biopsy. Subsequently, Sanger sequencing was conducted to validate the detected variants in selected cases and to perform segregation analysis in their families. WES analysis of 50 cases revealed that in 25 cases, no variants or CNVs were identified in candidate genes that could explain the clinical phenotype of FSGS. In 7 cases with potentially disease-related variants detected by WES, Sanger sequencing could not be performed due to the lack of family samples. In 12 cases, Sanger sequencing showed that the detected variant(s) were benign and not involved in the development of FSGS. In 3 cases, previously reported pathogenic or likely pathogenic variants were identified in the SDCCAG8, NPHS2, and COQ8B genes. Additionally, 3 cases harbored novel variants in the MAPKBP1, PODXL, and ARHGAP24 genes. In conclusion, the WES approach used in this study revealed the diagnostic value of known disease genes and newly identified variants in FSGS patients, while highlighting the potential role of candidate genes. The identification of pathogenic variants consistent with clinical findings can support genetic counseling and help identify at-risk family members.