Finansal araçların Türkiye finansal raporlama standartları ve Türkiye muhasebe standartları ile faizsiz finans muhasebe standartları perspektifinden karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of financial instruments from the perspective of Turkish financial reporting standards, Turkish accounting standards and interest-free finance accounting standards
  1. Tez No: 1008317
  2. Yazar: GİZEM TESKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel finansal piyasaların giderek karmaşıklaştığı günümüz dünyasında, finansal araçların işletmelerin finansal durumlarını ve performanslarını doğru ve güvenilir bir şekilde finansal raporlama standartlarına göre raporlaması, finansal tablo kullanıcıları açısından büyük bir önem arz etmektedir. Türkiye'de bu alanda, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) ile uyumlu şekilde hazırlanmış olan, Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ve Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ile buna karşılık faizsiz finans prensipleri çerçevesinde özellikle katılım finans kuruluşlarına özgü muhasebe uygulamalarını düzenlemekte olan, AAOIFI (Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions) ile uyumlu şekilde hazırlanmış Katılım Finans Muhasebe Standartları (KFMS) geliştirilmiştir. Bu farklı yaklaşımlar, finansal araçların kayda alınması, değerlemesi ve finansal tablolarda sunulmasında önemli yapısal farklar yaratmaktadır. Bu tez, Türkiye Finansal Raporlama Standartları, Türkiye Muhasebe Standartları ve Katılım Finans Muhasebe Standartları çerçevesinde finansal araçların ölçüm, raporlama ve muhasebeleştirilmesine yönelik yaklaşımları karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışmada, her üç standart setinin temel ilkeleri, finansal araçlara ilişkin tanımlamaları ve raporlama yöntemleri detaylı biçimde analiz edilmiştir. Tez bulguları, KFMS'nin katılım finans kuruluşları için önemli bir düzenleyici çerçeve sunduğunu, ancak bu standartların etkin uygulanabilmesi için sürekli güncellenmesi ve uygulayıcıların bilinçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu araştırma nitel bir yaklaşım benimsenerek doküman incelemesi yöntemine dayandırılmıştır. İlgili standart metinleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş; akademik yayınlar, düzenleyici kurum raporları kullanılmış ve muhasebenin evrensel ilkeleri, katılım temelli finansal işlemlerle karşılaştığında finansal raporlama, ölçüm ve muhasebe kayıtlarına nasıl yansır sorularına cevap verilerek literatüre katkı sunacak karşılaştırmalı bir analiz ortaya konmuş, bu analiz örnek muhasebe kayıtları ve finansal raporlar ile desteklenmiştir. Muhasebe ilkelerinin iki farklı sistemdeki yorumunu netleştirmek, muhasebe profesyonelleri ile denetçilere iki farklı standart setine göre kayıt tutma rehberi sunmak ve düzenleyici kurumlara standartlar arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi için veri sağlanarak bu farklı yaklaşımların oluşturduğu etkiler konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where global financial markets are becoming increasingly complex, the accurate and reliable reporting of financial instruments according to financial reporting standards to reflect the financial position and performance of businesses is of great importance to users of financial statements. In Turkiye, two main frameworks have been developed in this field: the Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) and Turkish Accounting Standards (TMS), prepared in compliance with International Financial Reporting Standards (IFRS); and the Participation Finance Accounting Standards (KFMS), prepared in compliance with AAOIFI (Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions), which regulates accounting practices specifically for participation finance institutions within the framework of interest-free finance principles. These different approaches create significant structural differences in the recording, valuation and presentation of financial instruments in financial statements. This thesis comparatively examines approaches to the measurement, reporting, and accounting of financial instruments within the framework of Turkish Financial Reporting Standards, Turkish Accounting Standards, and Participation Finance Accounting Standards. The study analyzes in detail the basic principles, definitions of financial instruments and reporting methods of each of the three standard sets. The findings of the study show that FAS offers an important regulatory framework for participation financial institutions, but these standards need to be constantly updated and practitioners need to be made aware in order to be implemented effectively. This research is based on the document review method by adopting a qualitative approach. The relevant standard texts were examined comparatively; academic publications, regulatory authority reports were used and a comparative analysis that will contribute to the literature was put forward by answering the questions of how the universal principles of accounting are reflected in financial reporting, measurement and accounting records when faced with participation-based financial transactions, this analysis was supported by sample accounting records and financial reports. The aim is to clarify the interpretation of accounting principles across two different systems, provide accounting professionals and auditors with guidance on record-keeping according to two distinct standard sets, and raise awareness of the effects of these different approaches by providing regulatory bodies with data to address discrepancies.