Birden fazla program uygulayan proje okullarında yönetim sorunları
Management problems in project schools implementing multiple programs
  1. Tez No: 1008355
  2. Yazar: KAMİL YUNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de bulunan çeşitli okul türleri arasından, birden fazla program uygulayan proje okullarında yönetime dair sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim kullanılmıştır. Çalışma grubu olarak Tokat ilinde bulunan 21 proje okulundan birden fazla programı bir arada uygulayan okullar seçilmiş, çeşitliliğe dikkat edilmiştir. 2024- 2025 eğitim öğretim yılı itibari ile Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Uluslar arası İmam Hatip Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi uygulayan İmam Hatip Ortaokulunda görev yapmakta olan 21 idareci ile görüşülmüştür. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerde kişisel bilgiler formu doldurulmuş, ses kayıtları ve not alma ile bilgiler toplanmıştır. Derlenen bilgiler içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiş, benzer sorunlar ve çözüm önerileri gruplandırılarak bir arada verilmiştir. Buna göre idarecilerin proje okullarını uygulamalar üzerinden tanıdıkları, genel anlamda proje okulu uygulamasının olumlu görüldüğü ve sorunlarının çözülmeye devam ettiği kanaatine ulaşılmıştır. Proje Okullarında Yönetim Sorunları olarak; net ve ayrıntılı bir mevzuatın olmaması, uygulamada farklılıklar olması, program içeriklerinin diğer okullarla aynı olması, proje algısının yetersiz olması, insan kaynakları ve bütçe desteği sorunları ve çevre ile yeterince iş birliği yapamamak olarak tespit edilmiştir. Çözüm önerileri ise mevzuatta ve programda yapılacak değişiklikler, fazladan bütçe verilmesi ve destek personeli görevlendirilmesi, yeterli tanıtım yapılmasıdır. Ayrıca idarecilere göre görev süresinin belli bir yılda dolması idareciler için sorun olmazken başarılı öğretmenlerin devam etmesi sağlanmalıdır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify management-related issues in project schools that implement multiple programs among various school types in Turkey and to propose potential solutions. This study employs a phenomenological design, a qualitative research method. The study group consists of project schools in Tokat province that implement multiple programs simultaneously, with particular attention to diversity. Sixteen administrators from these schools, as of the 2024–2025 academic year, were interviewed. These schools include Social Sciences High Schools, Anatolian High Schools, Science High Schools, International Imam Hatip High Schools, Anatolian Imam Hatip High Schools, and Imam Hatip Secondary Schools that offer a Qur'an Memorization (Hifz) Program alongside formal education. Data were collected using a semi-structured interview protocol. Personal information forms were completed by the participants, and data were gathered through voice recordings and summaries. The collected data were analyzed using content analysis, and similar problems and proposed solutions were grouped and presented together. The findings suggest that administrators are familiar with project schools through their program implementations. Overall, the implementation of project schools is viewed positively, and their issues are being progressively addressed. The management problems identified in Project Schools were found to include the lack of clear and detailed legislation, variations in implementation, the similarity of curricular content to that of other schools, limited perception of the project-school concept, problems concerning human resources and budgetary support, and insufficient cooperation with the surrounding community. Proposed solutions include revisions to the relevant legislation and curricula, the allocation of additional budgetary resources, the appointment of support personnel, and more effective promotional activities. Furthermore, according to the administrators, the expiration of their tenure after a set period does not pose a problem for them; however, it is crucial to ensure that successful teachers remain in their positions.