Edebiyatta mahlas geleneği ve isim babalığı üzerine bir inceleme: Nuri Pakdil ve Edebiyat Dergisi örneği
A review on the pseudonym tradition and name paternity in literature: The case of Nuri Pakdil and the Edebiyat Magazine
  1. Tez No: 1008362
  2. Yazar: ASUDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM SOMUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Adlar, bireyler tarafından ömür boyunca taşınan, onun diğer bireylerden ayrılmasını sağlayan sözcüklerdir. Bir kişiye ad verilirken adı belirleyen kişinin ad seçiminde birçok kriteri göz önünde bulundurduğu görülmektedir. Bu faktörler genellikle ilgi alanları, gelenek, inanç, değer verilen kişi ya da olaylardır. Doğuştan edinilen adların yanında bireylerin sonradan sahip olduğu adlar da olmuştur. Yazarlar ve şairler söz konusu olduğunda bireyin sonradan sahip olduğu adlar mahlas ya da müstear olarak tanımlanmıştır. Müstear ad seçimini genellikle kişinin kendisi yaparken bu adların bir başkası tarafından verildiği de görülmüştür. Edebiyatta genellikle ad veren kişinin, ad verdiği kişi üzerinde bir etkisi olmuştur. Nuri Pakdil de 1969-1984 yıllar arasında yayımlanan Edebiyat dergisi çevresinde toplanan şair ve yazarlarla entelektüel bir ilişki kurmuş, bu kişilerin neredeyse tamamına müstear adlar vererek onların isim babası olmuştur.“Edebiyatta Mahlas Geleneği ve İsim Babalığı Üzerine Bir İnceleme: Nuri Pakdil ve Edebiyat Dergisi Örneği”adlı çalışma, Nuri Pakdil'in öncülüğünü yaptığı Edebiyat dergisi etrafında toplanan kişilerin Nuri Pakdil'den nasıl, ne ölçüde etkilendiklerinin, bu etkilenmenin boyutlarının, müstear adların hangi sebeplerle verildiğinin ve bu adların kişiler tarafından kullanılıp kullanılmadığının, kullanıldıysa nerelerde kullanıldığının incelendiği bir çalışmadır. Bu çalışmada literatür taraması, nicel ve nitel araştırma yöntemleri, içerik ve söylem analizi ile röportaj yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Names are words that individuals carry throughout their lives and that distinguish them from others. When a name is given to a person, it is observed that the person determining the name considers various criteria in the selection process. These factors generally include personal interests, traditions, beliefs and admired individuals or events. In addition to given names acquired at birth, individuals may also acquire names later in life. In the case of writers and poets, these later-acquired names are defined as pseudonyms or pen names. While the selection of a pseudonym is generally made by the individual, it is also seen that such names can be given by others. In literature, the person who assigns the name often has an influence on the individual being named. Nuri Pakdil established an intellectual relationship with the poets and writers who gathered around Edebiyat magazine, published between 1969 and 1984, and became a name-giver by assigning pseudonyms to almost all of them. The study titled“A Review on the Pseudonym Tradition and Name Paternity in Literature: The Case of Nuri Pakdil and the Edebiyat Magazine”investigates how and to what extent the individuals gathered around Edebiyat magazine, led by Nuri Pakdil, were influenced by him, the dimensions of this influence, the reasons behind the assignment of pseudonyms, whether these names were used by the individuals, and if so, in which contexts they were used. In this study, literature review, quantitative and qualitative research methods, as well as content and discourse analysis and interview methods were employed.