Havalimanı işletmeciliğinin hukuki rejimi ve İstanbul yeni havalimanı örneğinin incelenmesi
Legal regime of airport operations and an analysis of the İstanbul new airport case
  1. Tez No: 1008432
  2. Yazar: HÜSEYİN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
Özet
Hava ulaşımının hizmet standardına uygun şekilde sağlanabilmesi için birbiriyle uyumlu şekilde pek çok faaliyetin gerçekleştiği havalimanları, bugüne kadar işletmecilik anlayışıyla ele alınmıştır. Bu çalışma kapsamında, bir havalimanında sunulan faaliyetlerin idare hukuku anlamında nitelikleri incelenmiş, havalimanı işletmecilik modelleri ele alınmıştır. Örnek olarak incelenen projede(İstanbul Yeni Havalimanı) uygulanması dolayısıyla Yap-İşlet-Devret modeli üzerinde durulmuştur. İstanbul Yeni Havalimanı Projesi ihale ilanı yapıldığı tarihten bu yana ülkemizde yoğun tartışmalara konu olmuştur. Bu çalışmada, Uygulama Sözleşmesi yanında, proje hakkında açılan bir kısım davada verilen idari yargı kararları üzerinden inceleme yapılmıştır. Hükümet yatırım politikasının üst sıralarında yer alması dolayısıyla yoğunlukla siyasi temelde tartışılan projenin, idare hukukunun temel prensipleri üzerinden incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Airports are places where many services have been carried out compatible with each other to provide air transportation in line with service standards. Therefore, airports have been examined with the management concepts up until today. This study examines the characteristics of the services provided in an airport in terms of administrative law and discusses the airport management models. This research analyzes the build-operate-transfer model because the case project of this study (The New Istanbul Airport) was financed with this model. The New Airport Project of Istanbul has been the subject matter of polemics in our country since the tender was advertised. In this work, besides the Implementation Agreement, several cases filed against the project have been scrutinized through administrative judicial decisions. I aimed at analyzing the Project, which has been discussed frequently on a political basis due to the fact that it was listed at the top of governmental investment agenda, through the basic principles of administrative law