Firdevsî-i Rûmî, Süleymān-Nāme-i Kebîr (giriş-inceleme-metin-dizin)
Firdevsî-i Rûmî, Süleymān-Nāme-i̇ Kebîr (introduction-review-text-index)
- Tez No: 1008431
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN SUZİ TOKATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Firdevsî-i Rûmî tarafından XV. yüzyılın sonu XVI. yüzyılın başlarında manzum ve mensur karışık olarak kaleme alınan Süleymân-nâme-i Kebîr Hz. Süleymanın hayatını, kıssalarını konu edinen, aynı zamanda içerisinde tıp, din, ahlak, mitoloji, astronomi, tarih, coğrafya gibi pek çok alanda bilgi barındıran 81 ciltlik bir eserdir. Bu çalışmaya konu olan eser, Macaristan Bilimler Akademisi Kütüphanesi Törük F.5 F.10 ile Topkapı Saraylar Müzesi Kütüphanesinde H.1532'de olmak üzere iki nüshası bulunan 49. cilttir.Topkapı Sarayı Müzesinde bulunan nüsha esas alınarak hazırlanan bu çalışma;“birinci bölüm”,“inceleme”,“metin”ve“dizin”olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.“Birinci bölüm”bölümünde Firdevsî Rumî'nin hayatı, eserleri ve Süleymânnâme'nin nüshalarının bulunduğu yerler hakkında bilgi verilmiştir.“İnceleme”bölümünde ise metnin dil özellikleri tespit edilmiş, tespit edilen her özellik için metinden örnekler verilmiş ve bu özellikler ;“Ses Bilgisi”ve“Şekil Bilgisi”başlıkları altında belirtilmiştir.“Metin”bölümünde ise eserde bulunan yaklaşık 80 varak traskripsiyonlu harfler ile Latin kökenli Türk alfabesine aktarılmıştır. Eserde kullanılan çeviri yazı işaretleri Türk Dili üzerinde yapılan çalışmalarda genel olarak tercih edilen çeviri yazı işaretleri kullanılmıştır.“Dizin”bölümünde metinde yer alan bütün kelimeler madde başı olarak alınmış, alfabetik olarak sıralanmış ve yabancı kökenli kelimelerin kökeni belirtilerek karşılarına anlamları verilmiştir. En sonda yer alan“Kaynaklar”bölümünde tez çalışması boyunca yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Written by Firdevsî-i Rûmî in a mixture of verse and prose at the end of the 15th century and the beginning of the 16th century, Süleyman-nâme-i Kebîr is an 81-volume work that covers the life and stories of Prophet Solomon and also contains a lot of information such as medicine, religion, morality, mythology, astronomy, history and geography. The work that is the subject of this study is the 49th volume of which there are two copies in the Library of the Hungarian Academy of Sciences, Törük F.5-F.10 and in the Library of the Topkapı Palaces Museum in H.1532. This study, prepared based on the copy in the Topkapı Palace Museum, consists of four parts:“first part”,“review”,“text”and“index”. In the“First Part”section, information is given about the life of Firdevsî Rumî, his works and the places where the copies of Süleymannâme are located. In the“Analysis”section, the language features of the text were determined, examples from the text were given for each feature determined, and these features were stated under the headings“Phonetics”and“Morphology”In the“Text”section, approximately 80 of the work's leaves are transcribed into the Latin based Turkish alphabet using transcription letters. The transcription symbols used in the work are those generally preferred in studies on the Turkish language. In the“Index”section, all words in the text are taken as headings, listed alphabetically, and the origins of words of foreign origin are stated and their meanings are given. The“Resources”section at the end includes the resources used throughout the thesis.